NASA on tänaseks kirja saanud juba 3400 planeeti väljaspool meie süsteemi

 (1)
NASA on tänaseks kirja saanud juba 3400 planeeti väljaspool meie süsteemi
NASA/W. Stenzel

Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuur NASA teatas teisipäeval, et on suutnud kinnitada ligi 1300 täiendava Päikeseüsteemist väljaspool asuva planeedi olemasolu. Teadaolevate eksoplaneetide arv küündib teadaande järel üle 3400.

Vahendab ERR Novaator

Tüüpiliselt nõuab eksoplaneetide olemasolu kinnitamine täiendavaid vaatlusi maapealsete teleskoopidega. Eelmise aasta juuliks tuvastatud 4302 planeedikandidaadi valguses oleks see võtnud aga mitmeid aastaid. Alternatiivina on planeetidele viitavate signaalide reaalsuse hindamiseks välja töötatud ka erinevaid statistilisi tehnikaid. Nende kasutamine on olnud aga sarnaselt ajamahukas. Hiljuti loodud tarkvara võimaldas aga protsessi automatiseerida. Iga kandidaadi hindamiseks kulub vaid paar minutit.

Aastatel 2009—2013 Kepleri poolt kogutud andmete põhjal küündib 1284 planeedikandidaadi puhul tõenäosus, et tegu on reaalse planeediga, 99 protsendini. Võrdlusmomendi loomiseks juba eelnevalt leitud eksoplaneetide kohta kogutud andmeid analüüsides leiti, et analüüsitehnika töötas peaaegu veatult.
Loe edasi siit