NASA marsikulgur jäi hiiglasuure tolmutormi kätte

 (35)
NASA marsikulgur jäi hiiglasuure tolmutormi kätte
Fotod Marsi pinnal toimuvast. Sinine täpp indikeerib Opportunity kulguri asukohta tolmutormis.NASA

Punase planeedi pinnal mäsleb hetkel terve Põhja-Ameerika mandri suurune tolmutorm. NASA teatas reedel, et katkestab teadusoperatsioonid enda Opportunity kulguril, et oodata tormi möödumist, vahendab Cnet.

Marsi orbiidil paiknev NASA vaatlusjaam märkas esmakordselt tormi tõusmist juba esimesel juunil. Vaatlusjaama meeskond andis vahejuhtumist koheselt Opportunity meeskonnale teada, et need teaksid selleks valmistuda.

Nimelt ei saa õhus lendleva tolmu tõttu kulguri päikesepaneelid valgust ning seetõttu ei saa kulgur laadida enda akusid ega kasutada kütteseadmeid, mille abil kulgur Marsil valitseva külma vastu võitleb. "On olemas oht kulgurile endale, kui torm püsib liiga kaua ja Opportunity saab liiga palju külma seni, kuni ootab taeva selginemist," kommenteeris NASA olukorda.

NASAl on planeedil ka teine kulgur nimega Curiosity, mis on õnneks planeedi teisel poolel, kuid hoiab sellele vaatamata tolmutormi tegemistel silma peal.

Opportunity on ka varasemalt taolise tormi üle elanud. Toona oli tegemist veelgi suurema tormiga, mille tõttu pidi kulgur oma tegevuse lausa kaheks nädalaks katkestama. NASA hinnangul on ka praegune töökatkestus pigem hetkeline.

Tolmutormi kogupindala on umbes 18 miljonit ruutkilomeetrit.

Opportunity maandus esmakordselt Marsil 2004. aastal ja esialgseks missiooni pikkuseks oli planeeritud 90 päeva.