NASA kulgur Curiosity avastas Marsil võimalikke elu jälgi

 (47)
Metaani teke Marsil
NASA

USA kosmoseagentuuri NASA Marsi-kulgur Curiosity avastas Marsil järsu metaanitaseme kõikumise. Robot tuvastas punase planeedi atmosfääris püsivalt väheses koguses metaani, kuid aeg-ajalt tõusis metaaninäit lühiajaliselt kümnekordseks. Lisaks avastas Curiosity Marsi pinnase proovipuurimisel orgaanilist päritolu molekule.

NASA teadlaste hinnangul näitab selline metaanitaseme ajutine tõus ja langus, et sel peab olema mingi suhteliselt lokaalne allikas. Juhtiva teooria kohaselt pärineb metaan Marsi sisemusest, kust ta mitme teguri koosmõjul aegajalt valla pääseb.

Teadlaste hinnangul on võimalik, et metaani võib tekitada ka väga väike bakterilaadne elusorganism. Juhul kui gaas pärineb elusatelt mikroobidelt, tähendab see üht suurimat avastust maailma ajaloos, kirjutab ajaleht Independent.

Metaani leidmine Punase planeedi atmosfääris on intrigeeriv seetõttu, et 95 protsenti Maal leiduvast metaanist pärineb mikroobsetelt organismidelt, seega on lootust, et ka Marsil oli või on elu.

NASA teatel avastas Curiosity Marsi pinnasest tehtud proovipuurimisel orgaanilisi aineid, mis võivad olla tekkinud Marsil, kuid võivad olla sinna kandunud meteoriitide abil.