NASA kaart: 20 aastaga Maad tabanud asteroidid, Eesti jäi seekord puutumata

 (17)
NASA kaart: 20 aastaga Maad tabanud asteroidid, Eesti jäi seekord puutumata
Meteoriidi leegitsev sisenemine.https://www.thenightskyguy.com

Asteroidi- ja meteoriiditabamused on kostitanud meie planeeti juba aegade algusest peale, NASA pani nüüd üles kaardi, kus on näidatud ära kõik kokkupõrkesündmused ajavahemikust 1994-2013. Tüüpiline meteoorkeha küll põleb ära enne maapinnale jõudmist, vaid mullune Tšeljabinski meteoriiditabamus jättis endast tõsisema jälje.

Kaart näitab kokku 556 erineva taevakeha kokkupõrget Maa atmosfääriga, teadaolevalt ükski neist inimelusid pole nõudnud. Tšeljabinski meteoriit tekitas küll majanduslikku kahju - 26,5 miljonit eurot.

https://neo.jpl.nasa.gov/images/bolide_events.jpg

Teiste allikate kinnitusel on viimati meteoriit tabanud inimest 1954. aastal, kolm aastat varem sai Iraanis aga meteoriidirahes surma 12 inimest. 1490. aastal olevat Hiinas meteoriit tapnud isegi tuhandeid inimesi.

Asteroid tähistab põhimõtteliselt iga kivist taevakeha, mis tiirleb ümber Päikese, suuremad neist väärivad ka kääbusplaneedi tiitlit, aga väiksemaid on võimatu Maa pealt isegi märgata. Kui asteroid või komeet laguneb, nimetatakse selle tükke meteoroidideks, ja kui selline meteoorkeha Maa atmosfääri siseneb, ilmneb ilmastikunähtus nimega meteoor. Meteoriit on juba metallikamakas, mis maapinnale pärale jõuab.