NASA fotod: Nüüd näeme me juba Pluuto pinnavorme lähedalt

 (16)
NASA fotod: Nüüd näeme me juba Pluuto pinnavorme lähedalt
Foto: NASA/JHUAPL/SWRI

Kosmosesond New Horizons lendas 14. juulil kääbusplaneet Pluutost 12 500 kilomeetri kauguselt. Kuigi ta nüüd juba eemaldub Pluutost, pole aparaat veel unerežiimile viidud ja ta edastab meile ikka veel pildimaterjali ja andmeid, mis lähimas punktis kääbusplaneedi kohta koguda õnnestus.

Uusim foto, mis Pluuto tagant meieni jõudnud, näitab erakordsetes detailides selle kääbusplaneedi pinda, meenutades justkui soomustatud ussinahka, tegelikult aga annab meile esmakordselt lähima pildi sellest, milline on Pluuto topograafia. Pluutost 14. juulil tehtud foto näitab kummalisi, paralleelseid lineaarseid ahelikke alal, kus öö on parajasti asendumas päevaga, mida kutsutakse Tartarus Dorsa.

Maale jõudis see foto alles 19. septembril, sest suure vahemaa tõttu vajab andmestiku Maale saatmine kokku 16 kuud aega. Alles seejärel on võimalik aparaat unerežiimile panna, et energiat säästes jätkata lendu kaugemate taevakehade suunas. Kuna aparaat asub meist 33 astronoomilise ühiku kaugusel (korruta see Maa kaugusega Päikesest), siis on sealt saabuv raadisognaal nõrk ja vastuvõetav vaid võimsaimate Maa peal töötavate teleskoopidega.

Veel uuemaid lähivaateid Pluutost: