Nagu seda prügi orbiidil vähe oleks, jaapanlased panid tööle veel kuubikukahuri

 (13)
Kuubikukahur J-SSOD on lausa kahe toruga. amsat-uk.org
Kuubikukahur J-SSOD on lausa kahe toruga. amsat-uk.org

Kuubiksatelliidid (CubeSat) on tänane moesõna, kuna kindla mõõdu (10x10x10 cm) ja kindla kujuga tehiskaaslasi on odavam tänaste kanderakettide või ka kosmoselennukite lastiruumis orbiidile viia, ja kuni neid just orbiidil liiga palju ei ole, on nad ka piisavalt väikesed, et tõsisemat kahju üksteisele mitte tekitada.

Jaapani kosmoseagentuuri (JAXA) mooduli külge rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) on kinnitatud eriline "kuubikukahur"  kuupsatelliitide teelesaatmiseks ja nüüd on seda pidulikult ka katsetatud. Kolm kuubikut tulistati õigele orbiidile novembri teisel poolel.

Kolm kuupsatelliiti pandi jälle teele. AP Photo / Scanpix
Seotud lood:

Seadeldise nimeks on J-SSOD (JEM Small Satellite Orbital Deployer), ning ta on kinnitatud Jaapani kosmosemooduli Kibo külge. 19. novembril kasutasid astronaudid Koichi Wakata ja Mike Hopkins seda robotkätt, et kolm satelliiti (üks Jaapani-Vietnami ühine ilmastikusatelliit ja kaks NASA oma) välja visata.

Wakata ja Hopkins saabusid kosmosejaama 7. novembril, satelliidid olid jaama toimetatud aga varustusaluse lastiruumis. Eelmine kord kasutati sama mehhanismi 2012. aasta oktoobris, toona viie kuubiku teelesaatmiseks. Kuubikutest suuremad satelliidid vajaks küll vist individuaalsemat lähenemist.

Muide, samal päeval, 19. novembril, USA-st teele saadetud rakett "puistas" orbiidile koguni 29 satelliiti.

Teatavasti ka ESTCube-1 on samade mõõtmete järgi ehitatud kuubiksatelliit.