Mis toimub? Kolmandik maailma inimestest ei näe öötaevas enam Linnuteed

 (28)
Mis toimub? Kolmandik maailma inimestest ei näe öötaevas enam Linnuteed
Öine taevas Los Angelesi kohal. (Foto: Wikimedia Commons / Aaron Logan)

Valgusreostusel on tõsiseid tagajärgi, aga üks neist on paljudele nüüd juba "palja silmaga" näha. Nimelt kadus öötaevast Linnutee.

Meie kodugalaktika paistab Maalt vaadatuna öötaevas nõrgalt ebaühtlaselt helenduva vööna. Seda neile, kellel veel võimalus seda näha.

Uuring "The new world atlas of artificial night sky brightness" ("Uus maailmaatlas öötaeva kunstliku heleduse kohta") sedastab, et 1/3 inimestest Linnuteed enam ei silma. Sellest lõbust on juba ilma 60% eurooplastest ja ligi 80% põhjaameeriklastest.

Muuhulgas ei nähta Linnuteed enam üldse riikides nagu Singapur, San Marino, Kuveit, Katar, Malta. Kõige vähem on hetkel probleemi riikides nagu Tšaad, Kesk-Aafrika Vabariik ja Madagaskar.

Vaata ka Uue maailmaatlase kodulehele, seal on interaktiivne kaart, mille abil uurida valgusreostuse hulka eri paikades!

Valgus reostab?!

Valgusreostus on nähtus, mille korral tehisvalgus satub sinna, kuhu sel pole ette nähtud sattuda.

Seda tekitavad välis-, sise- ja tänavavalgustus, reklaam, tööstus- ja spordirajatised, kontorid jm – mida tööstuslikum ühiskond, seda rohkem valgusreostust.

Valgusreostus on probleem astronoomidele, kuna taevas muutub heledamaks. Veel hullem on aga negatiivne mõju keskkonnale ja ökosüsteemidele (loomad, linnud, taimed), kuna öö ja päeva rütm lähevad segi.