Mehi kaasa ei võetud: Venemaa katsetas naiste lendu Kuu peale

 (24)
Mehi kaasa ei võetud: Venemaa katsetas naiste lendu Kuu peale
Naised suleti kaheksaks päevaks "kosmoselaeva"AP Photo / Scanpix

Eelmisel nädalal ilmusid Moskva biomeditsiiniliste probleemide instituudi suletud ja kosmoselaeva meenutavast laboratooriumist nähtavale kaheksa naist, kes olid sellesse sulgunud üheksa päeva varem. Katsetati nimelt, kuidas võiks välja näha vaid naistest koosneva meeskonnaga kosmoselend.

Eksperimendis osalesid vaid naised, vanuses 22 kuni 34 aastat, riietatuna ühesugusesse punasesse kosmonaudivormi, kes pidid läbi tegema simuleeritud kosmoselennu, samal ajal sooritama mitmeid teaduseksperimente ja näitama, kas sellise koosseisuga kosmoselend on üldse võimalik. Eksperimendi sisse mahtus ka "tõrge ja ühepäevane viivitus maa atmosfääri naasmisel."

Vähemalt esialgu paistab nende kommentaaridest, et kogu eksperiment kulges edukalt, kuigi jah, tegelikult nad ju orbiidil ei käinud ja veetsid vaid kaheksa (pluss üks) päeva ühises kambris.

Eksperimendi nimi Kuu-2015 (Luna-2015) peaks juba näitama, millist lendu selle simulatsiooniga jäljendada üritati. Simuleeriti nimelt lendu ümber Kuu ja tagasi.

Kuna NASA on hetkel Kuu koloniseerimise vastu huvi kaotanud, käib venelaste võidujooks pigem hiinlastega. Roskosmos on kuulutanud oma eesmärgiks mehitatud lennu Kuule aastal 2029. Võib küll eeldada, et sellel missioonil näeb siiski pigem mehi.