Magalhãesi pilved põrkasid kokku

 (16)
Magalhãesi pilved põrkasid kokku
Suur Magalhãesi pilvFoto: REUTERS/NASA/ESA/P Crowther (University of Sheffield)

Ilus on vaadata sügisest tähistaevast. Ja ehkki meie lõunapoolkera sõpradel on praegu kevad, on ka lõunataevas väga muljetavaldav, sest selles ilutsevad kaks Linnutee naabergalaktikat, mis on palja silmaga näha, Suur ja Väike Magalhãesi Pilv.

Kuid kes oskaks kaunil kevadööl pilku tüünesse tähistaevasse puurides arvata, et need kaks kena kääbusgalaktikat on kunagi omavahel jõhkralt kokku põrganud? Teadlased aga nüüd seda teavad.

Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoop Gaia on naabergalaktikate tähtede liikumisi piinliku täpsusega mõõtnud ja Ameerika astronoomid on andmetest välja lugenud, et Väikese Magalhãesi Pilve väike kagusuunaline väljasopistus, niinimetatud tiib, liigub tervikuna pisut teisiti, kui muud väikse pilve tähed, ja liigub seejuures otse Suure Magalhãesi pilve suunas.

Arvutisimulatsioon näitab, et kui tiivatähed just sedamoodi liiguvad, siis on kaks Magalhãesi pilve mitusada miljonit aastat tagasi üksteisega kokku põrganud. Kui tiib ei liiguks otse suure pilve poole, vaid külgsuunas, siis oleksid kaks pilve teineteisest üksnes lähedalt möödunud, aga mitte otse kokku põrganud.

Loe edasi ERR-i teadusportaalist Novaator!