Linnutee ümbrus kubiseb iidsetest galaktikatest

 (49)
Linnutee ümbrus kubiseb iidsetest galaktikatest
Arvutimudelis moodustunud Linnuteed meenutav galaktika. Sinisega tähistatud galaktikad on noored ja eredad, tuhmimad galaktikad iidsed.Foto: Durham University, UK, the Heidelberg Institute for Theoretical Studies, Germany, and the Max Planck Institute for Astrophysics, Germany.

Linnutee ümber tiirleb terve hulk pisikesi galaktikaid, mis meenutavad oma välimuselt ja omadustelt universumi kõige vanemaid tähekogumeid.

"Millegi sellise näitamine polnud meie algne eesmärk. Projekti alguses tahtsime lihtsalt kokku lugeda, kui palju tiirleb Linnutee-sarnaste galaktikate ümber kääbusgalaktikaid," meenutas tähelepanekut kirjeldava uurimuse juhtivautor Sowak Bose, Harvard-Smithosiani Astrofüüsika Keskuse järeldoktor. Linnutee lähedal asuvaid galaktikaid heleduse järgi rühmitades sai ilmsiks aga midagi ootamatut.

Laias laastus on galaktikate arvu ja nende ereduse vahel võrdeline seos. Kahvatuid galaktikaid leidub ilmaruumis rohkem, eredamaid vähem. Bose'i ja ta kolleegide analüüsi põhjal laiub aga muidu sirgel joonel veider nõgu.

"Pärast mõningast nokitsemist ja eksperimenteerimist mõistsime, et see tähistab juba universumi väga varajases nooruspõlves, pimeda aja lõpus moodustunud galaktikaid ja hiljem tekkinud tähekogumeid lahutavat piiri," meenutas astrofüüsik.

Loe edasi ERR-i teadusportaalist Novaator!