Kuu on taas elutu: hiinlaste taimed hukkusid Kuu külmas öös

 (35)
Kuu on taas elutu: hiinlaste taimed hukkusid Kuu külmas öös
Esimesed võrsed KuulFoto: CHINE NOUVELLE/SIPA

Kui alles üleeile andsime teada, et hiinlaste Kuule viidud taimed on hakanud võrseid ajama, siis tänaseks on taimed hukkunud, vahendab Space.com.

Kuna Kuu öötsükkel kestab umbes kaks nädalat, on selle vältel Maa kaaslasel temperatuur "pimedal poolel" väga külm. Hiinlased aga ei olnud vist selle peale mõelnud, kuna pressikonverentsil, kus eksperimendi lõppemisest teada anti, tõdeti, et temperatuur mahutis oli langenud -52 kraadi juurde, mille tagajärjel taimed hukkusid.

Hiina ametnikud ütlesid, et vaatamata sellele, et eksperiment kukkus läbi, on kõik Kuule saadetu kinnises mahutis ning kuidagi Kuu pinda ei saasta. Ajapikku peaks kõik mahutis olev hakkama vaikselt lagunema.

Maa kaaslasele saadetud mahutis olid puuvilla-, kartuli-, rapsi- ning müürloogaseemned, millest olid tärganud ka juba esimesed võrsed. Peale taimede oli mahutis tükike pärmi ning puuviljakärbsed, et moodustada väike ökosüsteem.

Õnneks ei olnud tegu kulguri peamise teaduseksperimendiga, Chang'e 4 põhiülesanne on koguda infot Kuu pinna kohta, keskendudes Von Kármáni kraatri uurimisele.