KOSMOSEKLÕPS | Hubble'i teleskoop püüdis ühele pildile 15 000 galaktikat

 (52)
Hubble'i kosmoseteleskoop
Hubble'i kosmoseteleskoopFoto: NASA, REUTERS

NASA kosmoseteleskoop Hubble püüdis ühele pildile 15 000 galaktikat, millest umbes 12 000 on alles välja kujunemas. Tänu Hubble'i instrumentidele võimaldab pilt uurida galaktikate teket.

Teleskoop salvestab ultraviolettvalguse, infrapunavalguse ja nähtava valguse spektreid ning kombineerib neid Maal olevate teleskoopide poolt kogutud infoga, et vaadata, kuidas galaktikad läbi aja on kujunenud. Valguse liikumise suhtelise aegluse tõttu (võrreldes universumi suurusega) on võimalik ajas tagasi vaadata kuni 11 miljardi aasta kaugusele, mil kosmoses oli parajasti üks aktiivsemaist galaktikate kujunemise ajajärkudest.

Hubble'i teleskoobi poolt klõpsatud pilt Foto: NASA, ESA, P. Oesch (University of Geneva), and M. Montes (University of New South Wales)
Seotud lood:

Kosmoses on ultraviolettlainepikkustel toimivate uurimisinstrumentide kasutamine lihtsam kui Maal, sest Maa atmosfäär filtreerib suure osa ultraviolettkiirgusest välja, takistades nii instrumentide kasutamist. Nii ongi Hubble'i teleskoop kaugete galaktikate uurimiseks ülioluline, et mitte öelda ainus mõistlik instrument.

NASA sõnul on tegemist ühe kõige terviklikuma pildiga universumi välja kujunemise ajaloost. Samasuguse suure pildi saatis Hubble Maale ka 2014. aastal, kuid toonane kujutis oli praegusest umbes 14 korda väiksem.