Komeet ISON sisaldas haruldast lämmastikku


Komeet ISON sisaldas haruldast lämmastikku
Komeet ISON 21. novembril 2013. Foto on tehtud Tenerifel asuvas Teide observatooriumis. Foto: Juan Carlos Casado/ iac.esspaceweathergallery.com

Mullu novembri lõpus Päikesest lähedalt möödunud komeet ISON hoidis astronoome pikka aega põnevil. Praeguseks on selge, et suur osa komeedi tuumast lagunes Päikese kuumuses, kuid vaatlusandmete analüüsimine tõotab huvitavaid teadmisi Päikesesüsteemi noorusaja kohta.

Vahendab Novaator

Jaapani riikliku observatooriumi teleskoop Subaru jälgis ISONit 15. ja 16. novembril, kui see oli jõudnud Päikesele üsna lähedale ja hakanud aurustuma. Andmeid uurinud Kyoto Sangyo ülikooli teadlased avastasid, et komeedis leidus kaht erinevat tüüpi lämmastikku - nii väga tavalist isotoopi N-14 kui ka haruldast vormi N-15.

See on esimene kord, kus ühes komeedis on väga täpselt kindlaks määratud haruldase lämmastikuvormi esinemine ja lämmastiku isotoopide omavaheline suhe. Selle põhjal võib oletada, et iidses gaasipilves, millest sai alguse Päikesesüsteem, leidus lämmastikku kahes erinevas piirkonnas - nii gaasina kui ka ülikülma tahke lämmastikuna. Komeetides on lämmastik tavaliselt ammoniaagi kujul ja see tekkis ilmselt mitte gaasipilves vaid hoopis külmunud tolmuterakeste pinnal.
Loe edasi Novaatorist