Kollane hüperhiidtäht neelaks endasse ka Jupiteri

 (5)

Maakera on suur, Päike on suuremgi veel, aga nüüd tuleb välja, et Kentauri tähtkujus paistev täht HR 5171 A on nii suur, et kui see asuks meie Päikesesüsteemi keskel, siis jääksid selle sisemusse nii Päike ise kui ka Merkuur, Veenus ja Maa, aga lisaks veel Marss ja isegi Jupiter. Nii suur on HR 5171 A.

Vahendavad ERR teadusuudised

Prantsuse astronoom Olivier Cheseneau ja ta kolleegid uurisid seda tähte läbi Tšiilis asuva Väga Suure Teleskoobi. Vaatlusandmete analüüs näitas, et tähe läbimõõt on 1300 korda suurem kui Päikese läbimõõt ehk umbes kaks korda suurem kui seni arvatud.

Muidu on HR 5171 A iseenesest üsna meie Päikese moodi, samasugune kollane. Oli teada, et see on nii-öelda hüperhiidtäht, aga et see sedavõrd suur on, see oli teadlastele üllatus. Kollaste hüperhiidtähtede seas ei olegi praegu suuremat teada ja seni eeldati, et nii suuri kollaseid hüperhiide ei olegi olemas. Teada on siiski punaseid hüperhiide, mis on veel suuremad.

Aga HR 5171 A on huvitav veel ühe asjaolu poolest. Sel on ka kaaslane, sellest kolm korda väiksema läbimõõduga hüperhiidtäht, mis tiirleb selle ümber.

Loe edasi ERR teadusuudistest