Jupiteri ümber tiirleva Europa geisrid püüti pildile

 (3)
Jupiteri ümber tiirleva Europa geisrid püüti pildile
Vee ja hapniku spektrijooned on ümbrusest tunduvalt tugevamad. Lorenz Roth/SWRI

Hubble'i kosmoseteleskoobiga tehtud ülevõtted näitavad, et Jupiteri kuu Europa lõunapoolkeralt võib leida aurugeisreid. Avakosmosesse paisatav vesi pärineb paksu jääkaane all asuvast ookeanist või jääpankade hõõrdumisel tekkivatest veekambritest.

Vahendavad ERR teadusuudised

Europa ja Saturni kuu Enceladuse sarnasused on lugematud. Mõlemate pind on Päikesesüsteemi kontekstis suhteliselt sile ja pinda katva jääkooriku all peitub ookean, mida nende lähistel asuvate gaasihiidude tekitatavad loodejõud külmumast hoiavad. Seeläbi on ennustatud, et sarnaselt Enceladusele peaks Europa jääkooriku pragudest tõusma kuu orbiidile vett paiskavad aurukoonlad. Paraku ei uuri oletuse kontrollimiseks Jupiteri kuudesüsteemi piisavalt lähedalt ükski satelliit. Hubble'i kosmoseteleskoobiga 2009. aastal tehtud vaatlused olid aga ebaveenvad.

Rahvusvahelise töörühma eelmise aasta lõpus tehtud katse oli edukam. Lorentz Roth kasutas kolleegidega vaatluseks taas Hubble'i kosmoseteleskoopi ning keskendus vesiniku, molekulaarse hapniku ja vee spektrijoonte otsimisele ultraviolettkiirguse spektriosas. Iga element ja ühend kiirgab veidi erineva lainepikkuse või tooniga valgust, mis toimib sõrmejäljena.
Loe edasi ERR teadusuudistest