Hiina tehiskaaslane märkas tumeainele viitavaid märke

 (53)
Hiina tehiskaaslane märkas tumeainele viitavaid märke
Tumeainet otsiv satelliit DAMPE.Novaator.err.ee/Hiina teaduste akadeemia.

Universum on parima seda kirjeldava mudeli kohaselt täis silmale ja teistele meeltele nähtamatut ainet. ERR Novaator kirjutab, et Maa orbiidil tiirlev Hiina satelliit DAMPE on täheldanud riigi teadlaste sõnul oma esimese tegevusaasta jooksul võimalikke tumeainele viitavaid signaale.

Universum on parima seda kirjeldava mudeli kohaselt täis silmale ja teistele meeltele nähtamatut ainet. Maa orbiidil tiirlev Hiina satelliit DAMPE on täheldanud riigi teadlaste sõnul oma esimese tegevusaasta jooksul võimalikke tumeainele viitavaid signaale.

Salapärast ainet pole seni keegi otseselt näinud. Ometi hoiab selle raskusväli näiteks galaktikaid koost lendamast. Kokku leidub tumeainet universumis nähtavast ainest umbes viis korda rohkem. Selle olemasolu vähemalt kaudselt kinnitamiseks on käimas praegu maailmas mitmeid eksperimente. „DAMPE registreerib selleks nii gammakiiri – kõige energeetilisemat valguskiirgust ja ka kõige erinevama energiaga kosmilisi kiiri kui ükski eelnev eksperiment,“ selgitas DAMPE kollektiivi üks liikmetest Qiang Yuean ERR Novaatorile.

Loe lähemalt ERR Novaatorist!