Hiina kosmosesõiduk jõudis edukalt Kuu pinnale

 (69)
Hiina kosmoselaevalt tehtud pilt Kuu pinnast enne kuundumist
Hiina kosmoselaevalt tehtud pilt Kuu pinnast enne kuundumistFoto: China Central Television , AFP/Scanpix

Hiinal õnnestus Kuu pinnale saata mehitamata kosmoselaev, teatas täna Hiina ajakirjandus. Tegemist on esimene "pehme maandumisega" Kuu pinnal alatest aastast 1976, varem on sellega hakkama saanud vaid USA ja Nõukogude Liit.

Hiinlaste kosmosesond Chang'e 3 suutis edukalt viia Kuu pinnale päikese jõul liikuva kuukulgur Yutu, mis kaevab maad ja teostab geoloogilisi uuringuid, vahendas Reuters.

Täna kell 9.14 Hiina aja järgi teatas riiklik infoagentuur Xinhua, et kaks minutit varem oli kosmosesond edukalt kuundunud Kuu Vikerkaarte lahes, olles eelnevalt otsinud mõned minutid sobivat kohta.

Pehme maandumine ei vigasta ei maandumisalust ega varustust, mis on sellega kaasas. 2007. aastal saatis Hiina ühe kosmosesondi Kuu orbiidile ja purustas seejärel sondi teadlikult vastu Kuu pinda.

Praegu pole veel pilte sondist või kuukulgurist Kuu pinnal. Artikli juures olev pilt on tehtud sondilt enne Kuu pinnale jõudmist. Homme peaksid nii sond kui kuukulgur teineteist pildistama.

Vikerkaarte laht valiti kuundumiskohaks seetõttu, et see on veel uurimata, seal on piisavalt valgust ja sellega on Maalt mugav ühendust pidada. Ühenduse pidamine Hiina teadlaste ja Kuul oleva tehnika vahel toimub Euroopa Kosmoseagentuuri abil.