Gamma Andromedae ehk Almach - ilmneb, et see on lausa neliktäht

 (4)
Gamma Andromedae ehk Almach - ilmneb, et see on lausa neliktäht
Almach. Foto: Scott MacNeill /EarthSky.org

Kolmiktähti on teada ridamisi, tuntuim neist on meile lähimal asuv Alpha Centauri, mis paistab küll ühe tähena, aga lähemal vaatlusel koosneb süsteem tegelikult kolmest. Esimene neliktäht, Kepler 64, ühtlasi ka esimene eksoplaneet, mis tiirleb neliktähe ümber, Kepler-64b avastati taevast kolm aastat tagasi.

EarthSky valis oma selle nädala täheks aga teise neliktähe, Almachi, mis ka nõrgema teleskoobi abil paistab ühe ilusaima kaksiktähena meie taevas. Tegelikult on sellel tähel mitu nime, teine nimi Gamma Andromedae viitab ka tähe asukohale Andromeeda tähtkujus, meist 350 valgusaasta kaugusel.

Andromeda tähtkuju Wikimedia commons

Juba 1778 avastas Johann Tobias Mayer, et γ Andromedae on kaksiktäht, kuna esiplaanil paistab kuldkollane täht γ1 Andromedae ja kõrval indigosinine täht γ2 Andromedae, mida lahutab üksteisest umbes kümme kaarsekundit. Hiljuti on avastatud veelgi lähemal vaatlusel, et γ2 Andromedae ise on juba kolmiktäht. Ehk, kuigi tavalisele silmale tundubki taevas säravat üks täht, koondub seal korraga nelja tähe valgus.