FOTOD | NASA InSight maandur on edukalt Marsil ja saatis ka punasest planeedist esimesed pildid

 (81)

Eile õhtul meie aja järgi umbes kell 21 maandus NASA InSight marsiuurimisjaam. Kuigi maanduril läheb veel paar kuud enne kui see oma instrumendid maha saab pandud, saatis uurimisjaam juba Maale ka oma esimesed kolm fotot.

Maandumine läks plaanipäraselt ning mingisuguseid tõrkeid ei olnud. Maandunud teadusjaam avas oma kahemeetrised päikesepaneelid, mis suudavad toota maksimaalselt 16,8 kWh elektrit ning asus usinalt oma akusid laadima.

Maandur hakkab nüüd vaikselt kasutama oma viie sõrmega kätt, et pardal olev seismomeeter - SEIS ja soojusvoosond - HP3 Marsile pinnale asetada ning siis saabki hakata uurima marsivärinaid ning planeedi temperatuuri.

Peale SEIS ja HP3 instrumendi on InSightiga kaasas ka RISE nime kandev seadeldis, mis aitab mõõta Marsi pöörlemist ning selle eri näitajaid - koore paksust, tuuma tihedust ja teisi koostist puudutavaid näitajaid.

Pea 10 aastat arenduses olnud kosmosesõiduk alustas oma teekonda selle aasta 5. mail. InSighti missiooni kogumaksumus on hinnanguliselt üks miljard USA dollarit.