FOTOD | Järjekordne ports Ultima Thulelt pärinevaid teadusandmeid pani paika selle kuju ja värvi

 (7)
FOTOD | Järjekordne ports Ultima Thulelt pärinevaid teadusandmeid pani paika selle kuju ja värvi
Mitme eri instrumendiga tehtud pildid võimaldavad lõpuks kokku panna üpris täpse kujutise sellest, milline taevakeha täpselt välja näeb. Vajuta pildile, et näha seda täissuuruses.Foto: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Kui eile kirjutasime, et New Horizons sond saatis Maale esimese portsu teadusandmeid, siis ööl vastu tänast saabus neid veel: nüüd on teada ka kauge taevakeha värv ning kuju.

Teadlased loovad Ultima Thule kuju puhul paralleeli lumemehega, kelle keha koosneb kolme lumepalli asemel hoopis kahest. 27 000 kilomeetri kauguselt tehtud fotod näitavad, et tegemist on nn kontaktse binaarkehaga, mis koosneb kahest omavahel ühendatud ringjast moodustisest, millest üks on läbimõõdult teisest umbes poole võrra suurem. Teadlased on hakanud suuremat keha kutsuma Ultimaks ja pisemat Thuleks.

Just selline näeb Ultima Thule välja Foto: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute
Seotud lood:

Lisaks selgus peale taevakeha kuju ka selle värvus - mitme eri mõõteseadetega tehtud kujutised võimaldavad kokku panna üpris täpse mudeli sellest, milline taevakeha reaalselt välja näeb. Selgus, et tegemist on punakaspruuni kehaga, mille liitekoht on ülejäänud pinnast pisut heledam. Teadlaste sõnul põrkusid kehad omavahel umbes sama kiirusega, mis väiksemasse plekimõlkimisse sattunud autod, kuid sellele vaatamata on liitekoht piltidelt hästi näha.

Järgmiste nädalate ja kuude vältel saabub New Horizons sondilt veel palju väärtuslikku infot, sealhulgas rohkem kõrge eraldusvõimega fotosid. "Me saame kirjutada Ultima Thule ja päikesesüsteemi raamatusse täiesti uued peatükid," rõõmustas New Horizons sondi projekti juht Helene Winters. Samal ajal üritavad teadlased välja mõelda, kuhu nad Kuiperi vöös asuvat sondi järgmiseks lennutama hakkavad.