FOTO: Jupiteri ja tema kuude lõputu tants. Oleks Galileil olnud nii hea kaamera...

 (1)
Jupiter ja tema neli kuud. Foto: Carl Galloway / EarthSky
Jupiter ja tema neli kuud. Foto: Carl Galloway / EarthSky

Kui oma silmaga ei näe, siis aitab alati kas tugevam kaamera või vähemalt teleskoop. Sellise foto saatis väljaandele EarthSky nende Facebooki-fänn Carl Galloway.

Neile, kes veel ei tea, ütleme, et Jupiter on meie Päikesesüsteemi suurim planeet, gaasihiiglane, mille ümber tiirleb teadaolevalt 63 kuud. Neist 46 on küll läbimõõduga alla kolme kilomeetri ja Maalt vaadates ilmselgelt pildile pääseda ei saagi.

Suurimad neli kuud, Io, Europa, Ganymedes ja Callisto jäid juba 1610. aastal Galileo Galilei teleskoobi ette, aga nende läbimõõdud on ka 3100-5200 kilomeetrit, ehk võrreldavad ja suuremadki kui meie Kuu. Järgmised kolm: Amalthea, Himalia ja Thebe jäävad diameetrilt 100-250 kilomeetri vahele, Elara ja Pasiphaë juba 50 ja 100 kilomeetri vahesse.

Seotud lood:

Osa neist avastati juba 19./20. sajandi vahetusel, ülejäänud ootasid avastamist ajani, kuni juba NASA saadetud kosmoseaparaadid sealkandis käima hakkasid. Paljud neist on nime saanud peajumal Jupiteri kaaskondlaste, eriti aga armukeste järgi antiikmütoloogiast

Võib eeldada, et sellel pildil on riburada oma planeedi kõrval just neli suurimat kuud.