Augustikuine tähesadu saab tänasest sisse eriti rikkaliku ja tiheda hoo

 (71)
Hea lugeja, saada pilte tähesajust vihje@delfi.ee!
Tähistaevas Pakri poolsaare kohal
Tähistaevas Pakri poolsaare kohalFoto: Andres Putting

Swifti-Tuttle’i komeedi sabas rändav tolm toob sel nädalal meiegi taevasse haruldase vaatemängu.

Swifti-Tuttle’i komeet läbib Maa orbiidi iga 133 aasta tagant. Arvutuste järgi on see sabatäht väga stabiilse orbiidiga ja meil ei tule sellega kokku põrkamise ohtu peljata. Viimati möödus komeet Maa lähedalt 1992. aastal ja järgmine kord juhtub see 2126. aastal. Ent Maa läbib igal suvel tolmusaba, mille komeet orbiidile maha jätab, ja tänu sellele näeme perseiidide meteoorivoolu.

Need, mida me meteooridena langemas näeme, on tegelikult pisikesed komeedi purdmaterjali osakesed, mis Maa atmosfääri sisenedes kuumenevad ja lõpuks ära põlevad. Kosmilises ruumis nimetatakse neid meteoroidideks, aga kui need Maa atmosfääri jõuavad, nimetatakse neid meteoorideks. Kui peaks juhtuma, et mõni neist sajab täielikult ära põlemata maapinnale maha, on tulemuseks meteoriit.

Graafika: Toom Tragel
Seotud lood:

Tänavu kohtub Maaga Swifti-Tuttle’i komeedi tolmusaba eriti tihe piirkond, see tähendab, et ka tähesadu on tavalisest rikkalikum. Tolmusaba teeb tihedaks Jupiteri gravitatsioon, mis osakesed kokku koondab ja tavalisest lopsakamaks seob. Swifti-Tuttle’i orbiit on nimelt haruldasel kombel resonantsis Jupiteriga ja teeb Jupiteri iga 11 tiiru kohta ühe.

Perseiidide ideaalseks nägemiseks tuleks minna paika, mis on linnatuledest eemal, ja valmistuda selleks, et õues tuleb veeta paar tundi. Silmadel kulub pimedusega harjumiseks vähemalt 15–30 minutit ja mida kauem õues oodata, seda rohkem näed. Põhjapoolkeral on mõttekas vaadata kirde poole. Kui sajutihedus on 150 meteoori tunnis, tähendab see kaht-kolme meteoori minutis õrnadest jutikestest kuni eredate sähvatusteni.

Kuni 150 meteoori tunnis

Astronoom Jaak Jaaniste kirjutab lehel astronoomia.ee, et enim perseiide näevad seekord ameeriklased. Maa läbib meteoorivoolu tasandi 12. augustil meie aja järgi kell 11.22 ehk pisut enne keskpäeva. Oodatav kõrvalmaksimum leiab arvutuste järgi loodetavasti aset ööl vastu 12. augustit tund enne päikesetõusu ehk kella poole kolme paiku öösel. Astronoomia.ee soovituse kohaselt on kõige etemad vaatlusööd neljapäeva, 11. augusti öö vastu reedet ja reede, 12. augusti öö vastu laupäeva. Mõlemal ööl on parim vaatlusaeg pärast keskööd ja kui prognoosid paika peavad, võime näha kuni 150 meteoori tunnis. Kuna perseiidide vool on üsna hajus, jätkub neid terveks järgmiseks nädalaks.