Astronoomid leidsid vanima teadaoleva tähe

 (9)
Astronoomid leidsid vanima teadaoleva tähe
Täht SMSS J031300.36-670839.3. (Foto: Space Telescope Science Institute/AAP)

Austraalia astronoomid on Päikesesüsteemist kuue tuhande valgusaasta kaugusel asuva tähe vanuse määramisel leidnud, et tegu on vanima teadaoleva omataolisega. SMSS J031300.36-670839.3 süttis pelgalt 200 miljonit aastat pärast Suurt Pauku.

Vahendavad ERR teadusuudised

Tähtede vanuse hindamisel võetakse aluseks nende keemiline koostis. Viimasest on võimalik omakorda aimu saada tähtedelt pärineva valguse analüüsimisega. Termotuumareaktsioonide käigus vallanduvad footonid peavad enne oma teekonna alustamist läbima tähe väliskihi, mille tulemusena neist osa neeldub. Kuna erinevad elemendid saavad neelata vaid kindla energiaga valgusosakesi, saabki neeldumisspektrist tuletada nende massisuhte.

Leitud tähelt pärinev valgus püüdis astronoomide tähelepanu selles jäädvustunud spektrijoonte väikese mitmekesisuse ja raskemate elementide vähesusega. Näiteks ei leitud selles rauast mitte mingisugust märki. Järelikult leidub selles rauda vähemalt 60 korda vähem kui üheski teises teada-tuntud tähes. Viimane oli selge märk, et tegu on iidseima teadaolevaga.
Loe edasi ERR teadusuudistest