Alkoholivaba jaanuar mõjub hästi veel augustiski

 (2)
Hää õlu 2018
ÕluFoto: Anni Õnneleid

Kui Eestis on kampaania "Septembris ei joo", siis Austraalias ja USAs tehakse alkoholivaba kuu hoopis jaanuaris ning see kannab nimetust "Kuiv jaanuar". Tuleb aga välja, et lisaks alkoholist hoidumisega kaasnevatele heade tervisemõjudele on sellel ka pikaajalisem mõju: jaanuaris alkoholipaastu pidajad joovad vähem ka augustis.

Tegelikult ei ole vahet, kas loobuda alkoholist jaanuaris, septembris või mistahes muul kuul, oluline on see 31-päevane täielik alkoholipaast, rõhutab uuringu autor, Sussexi Ülikooli psühholoogialektor Richard de Visser. Tulemused on samad ja kiire mõju tervisele on tema küsitluse põhjal kokku võetav järgmiselt.

Richard de Visser toob "Kuiva jaanuari" pikemajaliste mõjudena välja:

  • Need, kes tegid "Kuiva jaanuari" raames alkoholipaastu jõid keskmiselt vähem ka augustis. Kui tavapäraselt jõid nad augustis keskmiselt 4,3 ühikut alkoholi nädalas, siis "Kuiva jaanuari" järgsel augustil jõid nad keskmiselt 3,3 ühikut alkoholi nädalas.
  • Korraga tarvitatud alkoholiühikute hulk langes keskmiselt 8,6 ühikult 7,1 ühikule.
  • Ühes kuus purjus oldud kordade arv langes. Kui ilma alkoholipaastuta olid inimesed keskmiselt augustikuus purjus 3,4 korral, siis "Kuiva jaanuari" aasta augustikuus tuli purjusolekut ette keskmiselt 2,1 korral.

Loe edasi ERR-i teadusportaalist Novaator!