Aafrikas avati mandri esimene päikeseenergial töötav lennujaam


Aafrikas avati mandri esimene päikeseenergial töötav lennujaam
Loodussõbraliku lennujaama päikesepaneelid ja peahoone.AFP

Võib vast öelda, et LAV-is asuv linnake nimega George pole varem just üleliia palju muu maailma uudistekanalitest läbi jooksnud. Nüüd on seoses päikeseenergial töötava lennujaamaga selleks aga põhjust.

Nagu AFP teatab, töötab kogu taristu lennujuhtimistornist kuni pagasilintideni Päikese jõul, jaama kasutuses on kokku 2000 päikesepaneeli. Lõuna-Aafrikas paistab Päike aastas keskmiselt 2500 tundi ning ööpäeva päikesekiirguse keskmine aasta lõikes on Euroopa omast üle kahe korra kõrgem. Tänu sellele toodavad isegi George`i lennujaama üsna tagasihoidlikud paneelid 88 protsenti rohkem elektrienergiat kui vaja oleks.

Ent tegemist ei ole maailma esimese päikeseenergialennujaamaga - see au läheb Cochini lennujaamale, mis asub Lõuna-Indias. Cochini jaam on George`i omast märksa suurem ning seal pandi päikesepaneelid tööle eelmise aasta augustis.

George`i jaama kasutasid alguses vaid valitsusametnikud, ent nüüd teenindab see tagasihoidlik transpordisõlm umbes 700 000 inimest aastas. Paneelide abiga on elektriarve 40% võrra kokku tõmbunud ehk peaaegu poole väiksem, rääkimata ökoloogilise jalajälje vähendamisest, mis LAV-is on päris korralik - 90% sealsest elektrienergiast toodetakse kivisöest.