438 valgusaasta kaugusel "kuumal neptuunil" on algeline atmosfäär

 (11)
438 valgusaasta kaugusel "kuumal neptuunil" on algeline atmosfäär
HAT-P-26b kunstniku nägemuses. Autor/allikas: NASA/JPL-Caltech

Eksoplaneetide uurijad on avastanud ühe meist 438 valguaasta kaugusel asuva planeedi ümbert, nagu nad väljenduvad, primitiivse atmosfääri.

Vahendab ERR Novaator

Rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Hannah Wakefordiga Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuurist NASA ja David Singiga Inglismaalt Exeteri ülikoolist on uurinud planeeti, mida võib nimetada "kuumaks neptuuniks" (ingl k Hot Neptune), sest on umbes meie Päikesesüsteemi Neptuuni-suurune, aga tiirleb oma tähele nii lähedal, et selle temperatuur on meie Neptuuni omast palju kõrgem.

Wakeford, Singh ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science, et kauge planeedi atmosfäär koosneb peaaegu ainult vesinikust ja heeliumist ning sealne taevas on ka üsna pilvitu. Atmosfääri koostis on primitiivne selles mõttes, et heelium ja vesinik on universumi vanimad ja levinumad elemendid.

Selline koostis võib viidata, et planeet ongi tekkinud oma tähele lähemal, kui meie Neptuun Päikesele või ka suhteliselt hiljem võrreldes meie Päikesesüsteemi gaasihiiglaste Neptuuni ja Uraaniga.
Loe edasi siit