VANAD KAADRID: Omaaegne propagandavideo näitab ENSV leina – Stalin sureb ja inimesed nutavad

 (65)

5. märtsil 1953 lahkus siitilmast NSV Liidu halastamatu juht Jossif Stalin, kelle nimi tekitab siiani inimestes külmavärinaid. Eestis - nagu ka teistes liiduvabariikides - heisati leinalipud ning peeti mehe auks leinamiitinguid. Eesti rahvale ei olnud kallimat, kirjeldatakse vanas ringvaate filmis taustaks.

Kogu riigis elu jäi seisma, kui Jossif Stalin ajuverejooksu tõttu oma võimsuses oli maise ilmaga hüvasti jätnud. Kuid nagu alati on iga kuulsa inimese surmaga, on ka Stalini surmaga seoses liikvel palju müüte. Vene teadlase Eduard Radzinskise sõnul oli tegemist vandenõuga, et takistada järjekordseid õuduseid juhtumast (rohkem saab selle kohta lugeda SIIT), mis arvesse võttes Stalini paranoiat ning hoolimatust inimelu suhtes polegi niivõrd uskumatu.

Videost saab näha 6. märtsi päeval inimesi seismas leinaseisakus ning silmi pühkimas Suure Juhi auks. Lisaks annab reporter edasi mõõtmatut valu lihtsate inimeste sõnavõttudes ning kirjeldab kuidas Stalin elab emade ja laste südames ning too kallis nimi oli laste esimesi sõnu. Rohkem saab Stalini surmast lugeda reedel ilmunud Hiljar Tammela artiklist SIIT.

Vaata videot!