VANAD FILMIKAADRID 1991 | Vabaduse laulul olid kohal nii Stalin, Lenin ja Brežnev, kui ka 100 000 laulvat eestlast

 (11)

8. septembril 1991 toimus Tallinna lauluväljakul suurüritus "Vabaduse laul". Kohal olid ka Eestit külastavad kõrged riigiametnikud erinevatest Euroopa riikidest ja ka Ameerika Ühendriikidest.

Oli jahe, pilvine ning kergelt vihmane septembrikuu pühapäev. Vaatamata sombusele ilmale ja saagikorjamise ajale tuli kohale ligikaudu 100 000 inimest. Kilejopedesse mässitud rahvas lehvitas innukalt sinimustvalgeid, loosungeid ning muud, mis kaasa sai võetud. Paar päeva enne «Vabaduse laulu» oli NSV Liidu Riiginõukogu Eesti iseseisvust tunnustanud, mistõttu oli meeleolu veelgi ülevam.

"Etendus igale vanusele ilma vaheajata kestis pea südaööni", Foto: Erik Prozes, ETA, EE Arhiiv Eesti Ekspressi arhiiv
Seotud lood:

Avasõnad tulid Rein Järlikult ja Hagi Šeinilt. Lisaks võtsid sõna Rein Veidemann, Siim Kallas, Heinz Valk, Mart Laar, Mati Hint, Heino Kiik, Ülo Ignats, Rein Taagepera ja Arnold Rüütel. Ka paroodiast polnud puudust - Ivo Linna laulu saatel ratsutas sisse Stalin, vedades vankris Brežnevit ja Leninit. Peale komejanti viidi nad virtsahunniku otsas lauluväljakult minema.

Rein Taagepera. Foto: Kalju Suur

Päeva emotsionaalseimaks hetkeks võib pidada aga Ivo Linna ja Justamendi poolt esitatud Alo Mattiiseni kirjutatud "Eestlane olen ja eestlaseks jään", millele rahvas väga suure hoolega kaasa elasa ja isegi kätest kinni hoidma.

Vaata videost

Vabaduse laul, "Lenin, Stalin ja Brežnev", september 1991, Foto: Artur Rätsep, ETA, EE Arhiiv Foto: Eesti Ekspressi arhiiv