VANAD FILMIKAADRID 1958: Telefonistid leidsid ühenduse Inglismaaga ja Eesti malemehed said Keresele võidu puhul õnne soovida

 (2)

Tänapäeval ei mõtle me enam pikalt enne kui haarame telefoni ning helistame kaugel maal asuvatele sõpradele-sugulastele. Aastakümneid tagasi aga oli kõnede taga suurem teadus, et uudised ja sõnumid edasi anda ning suur roll selles oli telefonistidel.

Kui malemeister Paul Keres 1958. aastal Inglismaal Hastingsi turniiri võitis, tahtsid meie malemehed kohe talle ka selle puhul õnne soovida. Videos saamegi näha, kuidas kõne ühendati; ruume, milles telefonistid igapäevaselt töötasid ning masinaid, mida selleks kasutati.

Vestlus ise oli aga üsna lühike - Kereselt küsiti ta partii kohta eelmise Hastingsi turniiri võitja Jugoslaavlase Svetozar Gligorićiga, kelle vastu mängides sai Keres oma ainukese kaotuse sel turniiril. Tema enda sõnul kaotas ta vea tõttu kaks etturit, mis said mängu jaoks saatuslikuks.

Kerese ainuke kaotus 1958. aasta Hastingsi maleturniiril Gligorićile Ekraanitõmmis
Seotud lood:

Kogu võistluse eelviimane partii aga Kereselt üldvõitu ei võtnud ning ta edestas pjedestaalil Gligorićit terve punktiga, kuna võidu jaoks vajalikud punktid olid tolleks hetkeks juba olemas.

Vaata videost, kuidas telefonikõne ning selle organiseerimine välja nägid!