GALERII | Postkaardid, mida postkastist leida oleks hirmus: oktoobripühadeks trükiti Nõukogude Eestis kümneid erinevaid kaarte

 (48)
Postkaart
PostkaartFoto: Repro

Kuigi oktoobritervitusi tänapäeval Eestis enam ei saadeta, on aastakümnete taguseid postkaarte puht ajaloohuvist põnev vaadata ka praegu.

Oktoobripühad olid Nõukogude Liidus au sees - peeti nende tähistamisega meeles ju revolutsiooni, mille käigus kukutati tsaarivalitsus ning said alata vajalikud ettevalmistused kommunismini jõudmiseks . Hiljem korraldati selle sündmuse auks demonstratsioone, tantsuõhtuid, balle ning muid üritusi.

Postkaart Foto: Repro

Veel aastakümneid saadeti postkaarte, millel ilutsesid põhielementidena aasta 1917, seltsimees Lenin, sirp ja vasar, viljavihud ning muud Nõukogude Liidu ning revolutsiooniga seotud sümbolid.

Seotud lood:

Loomulikult leidus hulgaliselt postkaarte ka armsate lastega.

Postkaart Foto: Repro

Kuid oli ka veidi tagasihoidlikumaid ja vähem ideoloogilisi pilte, näiteks lehtede ning lilledega. Peamine pidupäev oli aga 7. november. Põhjus, miks oktoobrirevolutsiooni aastapäeva novembris tähistati, oli kalendrite erinevuses. Nimelt kehtis Tsaari-Venemaal Juliuse kalender,aga juba 1918. aastal mindi üle Gregoriuse kalendrile, mis lükkas tähtpäeva järgmisesse kuusse.

Meenutamaks kunagist postkaardikunsti kogusime valdavalt 1970.-1980. aastatest pärilt postkaarte, mida just oktoobripühade puhul üksteisele saadeti.

Vaata galeriist!