Virtuaalne mets: lohutus eakatele, kes ise metsa minna ei saa


Virtuaalne mets: lohutus eakatele, kes ise metsa minna ei saa
Foto on illustreerivFoto: Visualhunt.com

Malmös asuvas Vittlingeni hooldekodus viiakse poole aasta jooksul läbi uurimisprojekt, kus kaheksa osalejat käivad mitu korda nädalas VR-prillidega virtuaalses looduses. Tegemist on vanainimestega, kes tervisehädade tõttu või muudel põhjustel tavaliselt loodusesse ei saa ning kellel on vähe meelelahutust, avaldas P4 Malmöhus.

Lundi Ülikooli teadlased on rajanud n-ö virtuaalse saare, mida eakad külastavad kaks korda nädalas kuue kuu jooksul. Seal saavad nad jalutada metsas, istuda rannas kivi peal, kuulata linnulaulu – nii nagu päris looduses.

Teadlased uurivad esmakordselt, kuidas avaldab virtuaalne looduskeskkond mõju eakate tervisele. Poole aasta jooksul jälgitakse eakate und, südametegevust, vererõhku ning kortisooli taset. Lisaks jälgitakse ka, milliseid emotsioone virtuaalreaalsus neis tekitab.

Seni on uuringud kenasti läinud. Eakad on põnevil ning kirjeldavad virtuaalmaailma kogemusi suure vaimustusega.

“Kui sellel tegevusel on positiivsed mõjud, siis võib see viia selleni, et eakad ei vaja enam nii palju ravimeid ning virtaalreaalsust saab hakata vanurite meelelahutuseks ning tervisehädade leevendamiseks laiemalt kasutama” ütles Lundi Tehnikaülikooli interaktsiooni disaini teadur Mattias Wallergård.