Uuring: eestlased nuhivad agaralt lähedaste telefonides, eriti noored

 (45)
Uuring: eestlased nuhivad agaralt lähedaste telefonides, eriti noored
Foto: Tiit Blaat

Küsitlusfirma Norstat viis Eestis läbi küsitluse, mille kohaselt on 23 protsendil eestlastest telefonis materjali, mida nad lähikondsete eest varjavad, ning 18 protsenti on oma kaaslase telefonis nuhkinud.

Tele2 klienditeenindusdirektori Sirli Seliovi sõnul näitab uuring, et nii varjamisväärset materjali omavad kui ka nuhkimisega tegelevad kõige enam noored naised. “Siin vastab stereotüüp tõele, et naised on uudishimulikumad."

Uuringu kohaselt oli varjamisväärset materjali 19 protsendi meeste ja 26 protsendi naiste telefonides. Eestlastest ja venelastest soovisid oma telefoni sisu peita vastavalt 21 ja 28 protsenti.

Vanusegruppidest on kõige enam (53 protsendil) varjata 16–24-aastastel noortel. 25–34-aastastest on telefonis valgustkartvat materjali 33 protsendil.

Kaaslase telefonis on nuhkinud 10 protsenti meestest ja 26 protsenti naistest. Kõige aktiivsemad luurajad on samuti noored: 36 protsenti 16–24-aastastest ning 32 protsenti 25–34-aastatest piilub loata võõrasse telefoni.

Seliovi sõnul võib koduste spioonide osakaal tegelikult ka suurem olla, sest inimesed ei taha seda tunnistada ja pigem mõtlevad, et “korra lihtsalt vaatasin”.

„Seaduse järgi on see illegaalne jälitustegevus. Inimesed teevad selle ise ka väga lihtsaks, sest 38 protsenti uuringule vastanutest ei lukusta oma telefoniekraani,” lisas Seliov.

Tele2 tellitud tarbijakäitumise uuring viidi läbi veebi teel ja küsitlus toimus 2017. a oktoobris. Küsitluses osales kokku 500 internetikasutajat, kelle vanus oli vähemalt 16 eluaastat.