Uurige võrgus tervet riiki katvalt reljeefkaardilt Eesti pinnavorme ja nende ajalugu!

 (8)
Uurige võrgus tervet riiki katvalt reljeefkaardilt Eesti pinnavorme ja nende ajalugu!
Foto: ekraanitõmmis saidilt

Maa-amet uuendas geoportaalis detailset maapinna reljeefikaarti, mis katab nüüd kogu Eestit.

Maa-ameti peadirektori esimene asetäitja peadirektori ülesannetes Raivo Vallner ütleb: "Eestimaal ringi liikudes võib tunduda, et elame tasasel maal, kuid reljeefikaardilt on selgelt näha, et meil leidub palju huvitavaid pinnavorme.

Tänu sellele, et kaart on detailne ja huvitava värvivalikuga, annab see meie maastikest ja erinevate vormide kujunemisest väga hea ülevaate."

Reljeefikaardi abil on loodusteadlastel võimalik selgelt eristada erineva tekkega pinnavorme; ajaloolastel on võimalik paremini mõista, kuidas pinnavormid on mõjutanud inimtegevust ja vastupidi; kust on kulgenud vanad rannajooned ja kust võiks leida vanu asulakohti.

Samuti saab näha teede kulgemise seaduspärasusi ning võrrelda erinevatel pinnasetüüpidel kujunenud jõeorge. Kaardilt näeb ka asju, mida inimesed ise looduses viibides palja silmaga ei näe, näiteks eristuvad väga selgelt vanad maa-alused kaevandused Ida-Virumaal.

Reljeefikaart on hea abimaterjal geograafiaõpetajatele näiteks viimase jäätumisega seotud pinnavormide tekke selgitamisel (voorte, ooside, mõhnastike kujunemine). Kaart pakub huvi ka kodukandiuurijatele ja matkajatele - näiteks orienteerujad leiavad sellelt huvitava reljeefiga piirkondi, kus orienteerumiskaarte joonistada ja võistlusi läbi viia.

Reljeefikaardi aluseks on aastatel 2008-2011 aeropildistamise ja aerolaserskaneerimise käigus kogutud andmed.

Andmete töötlemisel ja kaardi koostamisel tegid põhitöö Maa-ameti fotogramm-meetria osakonna töötajad Tanel Riips ja Anti Gruno. Esimesed vastukajad on olnud positiivsed.

Reljeefikaart avaneb kõige paremini Maa-ameti leheküljel või Maa-ameti geoportaalis ("Ava Eesti kaart" ja vali "Reljeef").

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.