Uudsed domeeninimed maailma vallutamas

 (28)
Great success! Even our people can have our own letters in domain names now!
Foto: 20th Century Fox---

Interneti nime- ja aadressisüsteemi administeeriv ICANN lasi lõpuks ometi kasutusele võtta esimesed domeeninimed, mis ei koosne ladina tähtedest ega numbritest. Esimesed kolm uut pääsukest koosnevad araabia tähtedest, mis näib valgele mehele paraja sigrimigrina.

Neid uudseid domeene saab muidugi tavalise brauseriga külastada, aga sisu võib muutuda jamaks, kui lehitseja ei toeta IDNi (Interanational Domain Name). Esialgu võib ilmselt pisikesi töötõrkeid veel esineda.

Egiptus, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid on esimesed riigid, mille nn riigikoodid on kirjutatud araabia skriptis. Muidugi saab neid kirjutada paremalt vasakule nagu kord ja kohus. Järgnema peaks palju teisigi skripte, näiteks hiina, tai ja tamiili. Juba üle kahekümne riigi on ICANNile vastavaid avaldusi esitanud.

Egiptus: مصر
Saudi Araabia: السعودية
Araabia Ühendemiraadid: امارات

Veebisaidid said seni nimedes kasutada mõningaid mitteladina tähti, ent riigikoodid nagu .eg (Egiptus) pidid olema ladina vormis.

Esimene täielikult araabia tähemärke kasutav aadress kuulub Egiptuse Sideministeeriumile. Jutt on siis .masr domeenist, mis tähendab araabia keeles Egiptust.