USA teeb Hiinat ja Iraani: pühapäeval keelatakse esimesed äpid

 (16)
Wolt, Bolt, Bolt food, TikTok
Wolt, Bolt, Bolt food, TikTokFoto: Karl-Eerik Pink

USA administratsioon sarnaneb oma viimase aja internetivabaduse alastes otsustes üha enam sellistes riikidele nagu Hiina ja Iraan, mis on piiranud inimeste vaba ligipääsu veebilehtedele ning valdkonna ettevõtete vaba konkurentsi.

Tuntud rakendused TikTok ja WeChat on esimesed, mis president Donald Trumpi otsesel käsul alates sellest pühapäevast USA äpipoodides App Stroe ja Google Play keelatakse. Lisaks äpipoodide keelule ei tohi USA ettevõtted nendele rakendustele pakkuda ka serverimajutust, kirjutab Engadget.

Kaubandusminister Wilbur Rossi sõnul tehti see samm presidendi suuniste kohaselt. Ametlikuks ettekäändeks on asjaolu, et need rakendused tegelevat kasutajate andmete vargusega ja kujutavad endast kõiksugust muud ohtu.

"Tänane samm tõestab veelkord, et president Trump teeb kõik endast oleneva, et tagada meie riiklik julgeolek ja kaitsta ameeriklasi Hiina kommunistliku partei ohtude eest," ütles Ross avalduses.

Kuna otsus võeti vastu täna ja jõustub juba pühapäeval, pole rakenduste omanikel ka mingisugust võimalust enda õiguste kaitseks samme astuda.

TikTokil on USA-s 100 miljonit kasutajat, WeChatil aga 19 miljonit igapäevast aktiivset kasutajat.

USA on varem teatanud ka „puhta interneti" strateegia elluviimisest, mis tähendab eelkõige Hiinaga seotu keelamist internetivaldkonnas.