Urmas Paet: Eesti peab lubamatuks interneti kättesaadavuse piiramist

 (29)
Urmas Paet: Eesti peab lubamatuks interneti kättesaadavuse piiramist
Foto: Andres Putting

Välisminister Urmas Paet ütles täna Haagis internetivabaduse konverentsil, et ka küberuumis peab kehtima inimeste õigus ennast vabalt väljendada. "Virtuaalne väljendusvabadus on inimõigus ja seda tuleb kaitsta ja edendada. Samuti on vaja toetada ja laiendada interneti kättesaadavust," märkis ta.

Välisminister Paeti sõnul on mitmes Araabia riigis toimunud ja toimuvad sündmused näide sellest, kuidas internet ning teised nüüdisaegsed info- ja kommunikatsioonitehnoloogia lahendused aitavad kaasa demokraatlike väärtuste levimisele.

"Seetõttu peame oluliseks uute tehnoloogiate tutvustamist ja kättesaadavaks muutmist. Eesti jagab järjekindlalt arengukoostöö sihtriikidele oma e-lahenduste rakendamise ja kasutamise kogemusi," ütles Paet.

"Käesoleval aastal oleme saatnud e-valitsemise alase tsiviileksperdi Albaaniasse, toetanud e-valitsuse koolitust Sambia riigiametnikele ning aidanud kaasa Palestiina Omavalituse digitaalse turvalisuse võimekuse suurendamisele," tõi välisminister näiteid Eesti abist. Kokku on Eesti e-lahendused kasutusel ligi 40 riigis.

Samas rõhutas välisminister, et lisaks vabadusele tuleb internetis tagada ka turvalisus, sest internet võib olla ka keskkond ulatuslike õigusrikkumiste toimepanemiseks.

"Küberjulgeolek ja küberohtude ennetamine on oluline teema kõikide maailma riikide jaoks. Samas tuleb võitlust küberkuritegevusega pidada viisil, mis ei piiraks sõnavabadust ja inimõigusi," sõnas Paet.

Välisminister lisas, et hetkel on küberkuritegude ennetamisel ja tõkestamisel ainus rahvusvaheliselt siduv instrument Euroopa Nõukogu küberkuritegevusvastane konventsioon. "Kutsume kõiki riike, kes seni pole veel konventsiooniga ühinenud, seda tegema," ütles Paet.

Haagi internetivabaduse konverentsi raames arutati võimalusi, kuidas saavad valitsused kaitsta inimõigusi internetis ning internetiettevõtete vastutust ja rolli interneti vabaduse tagamisel. Konverentsil osalesid USA riigisekretär Hillary Clinton ja mitme teise riigi välisministrid, rahvusvaheliste organisatsioonide, netifirmade, ajakirjandusväljaannete ja teadusasutuste esindajad.

Eile võttis välisminister Paet osa ka ajakirjandusvabadust käsitlevast Google'i üritusest "Google & Free Press Unlimited Event".

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.