Uppsala teadlane Zhigang Wu leiutas venitatava elektroonika

 (1)
Venitatav antenn, mis saadab ilma juhtmeta informatsiooni arvutisse, avab ukse uutele ja põnevatele rakendustele. Pilt Andreas Dahlin
Venitatav antenn, mis saadab ilma juhtmeta informatsiooni arvutisse, avab ukse uutele ja põnevatele rakendustele. Pilt Andreas Dahlin

Uppsala teadlane Zhigang Wu on koos kaastöötajatega töötanud välja juhtmeta sensori, mis kannatab ka venitamist. Sensor on näiteks võimeline mõõtma intensiivseid kehaliigutusi ning saatma infotmatsiooni ilma juhtmeta otse arvutisse, vahendab Fyysika.ee ScienceDaily uudist.

Hetkel on tuntuimad muudetava kujuga elektroonilised süsteemid vedelast metallist robotid – nagu Terminaatori filmides. Seni eksisteerib see aga vaid meie kujutlusvõimes. Hapra tavapärase elektroonika väänamine, voltimine ja venitamine pole siiani võimalik olnud.

Uusimad edasiminekud µFSRFE (microfluidic stretchable radio frequency electronics) vallas on esitanud võimaluse järeleproovitud jäiga elektroonika komponentide kombineerimiseks vedela metalliga täidetud elastomeeridega. Sel viisil on võimalik ehitada süsteeme, mis peale tõsist mehaanilist deformatsiooni võivad taastada oma esialgses vormi. Seesugune elektroonika võib kohaneda peaaegu iga kaldus ja liikuva pinnaga inimkehal või robotil ning seega toimida kui teine kiht tarka e-nahka tervise jälgimiseks või kaugjuhtimiseks.

Zhigang Wu esitas äsja kooostöös uurijatega firmast Laird Technologies väljatöötatud juhtmeta µFSRFE sensori. See koosneb multifunktsionaalsest antennist, mis on integreeritud tavapärase jäiga kiibiga. Antud sensor suudab mõõta intensiivseid kehaliigutusi ning saata saadud informatsiooni ilma juhtmeta otse arvutisse. Kavand võimaldab juhtmeta mõõtmist korduval venitamisel piki suurt liikuvate osade vahemikku.
Loodud sensor on teerajajaks tohutule hulgale uutele rakendustele, mida
seni on olnud võimalik näha vaid kinoekraanil.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.