Tulevikus on võimalik ka prillideta vaadata telerist 3D-pilti

 (11)
Tulevikus on võimalik ka prillideta vaadata telerist 3D-pilti
Pikslid võimaldavad 3D-efekti esile kutsuda prillideta ja laia vaatevälja ulatuses. Fattal et al./Nature

Teadlased on leiutanud prillidevaba LED-valgusallikalt pärineva valguse difraktsioonil põhineva 3D-ekraani. Erinevalt enamikest tänapäeval kasutatavatest lahendustest ilmneb 3D-efekt pea ükskõik millise nurga alt vaadatuna, pakkudes seega alternatiivi veel arengujärgus hologrammtehnoloogiale.

Inimesed suudavad näha maailma ruumiliselt tänu kahele silmale. Meeleelundeid lahutab ligikaudu 63 millimeetrit, mistõttu näevad need maailma kergelt erinevatest vaatepunktidest. Aju sünteesib kahest erinevast pildist juba kolmemõõtmelise kujutise. Tavalised 2D-televiisorid esitavad mõlemale silmale aga täpselt sama pilti, mistõttu taolist ruumilisuse efekti ei esine, vahendavad ERR teadusuudised.

3D-prille rakendava lähenemisviisi eesmärgiks on esitada silmadele kas aktiivselt või passiivselt erinevaid kujutisi. Näiteks esitatakse ekraanil vaheldumisi pilti vasakule ja paremale silmale, mis on sünkroonis prillides asuvate ülikiirete katikutega. Samuti on võimalik esitada korraga mõlemat erineva polarisatsiooniga pilti ning vaadelda neid vastavate prillidega, mille erinevatel klaasidel on erinev polarisatsioon.

Seotud lood:

Muidugi on võimalik panna ka ekraan ise erinevatesse silmadesse erinevat pilti edastama, ent see nõuaks piksli üle suuremat kontrolli.

Loe pikemalt ERR teadusuudistest