Tuleviku mobiiltelefonid näevad läbi seinte

 (24)
Tuleviku mobiiltelefonid näevad läbi seinte
Foto: Rene Suurkaev, Eesti Päevaleht

Dallases asuva Texase ülikooli uurijate hiljutised tehnoloogilised vägiteod võivad meid viia sammu võrra lähemale koomisikangelaste supervõimete saavutamiseni.

Teadlased kavandasid kujutisi formeeriva kiibi, mille abil võib mobiiltelefon tulevikus näha läbi seinte, puidu, plastiku, paberi ja teiste objektide, kirjutab Fyysika.ee.

Meeskonna uurimustööga on seotud kaks teaduslikku edasiminekut: seni kasutamata elektromagnetilise spektri vahemiku ärakasutamine ning uus mikrokiiptehnoloogia.

Elektromagnetiline spekter iseloomustab energia lainepikkuseid. Näiteks raadiolained on AM- ja FM-signaalide jaoks, mikrolained mobiiltelefonide jaoks ja infrapunapikkused pimedas nägemise võimaldamiseks. Elektromagnetilise spektri teraherts-laineala – üks lainepikkuse vahemikke, mis jääb mikrolaine ja infrapuna vahele – pole olnud siian paljude tarbijaseadmete jaoks kättesaadav.

"Me lõime lähenemisi, mis avavad eelnevalt ligipääsmatu osa elektromagnetilisest spektrist tarbijate ja elupäästvate meditsiiliste rakenduste tarbeks," sõnas elektrotehnika professor Dr Kenneth O. "Teraherts-vahemik on täis piiramatut potentsiaali, mis võib kasu tuua meile kõigile."

Uut lähenemist kasutades on võimalik luua pilte teraherts-vahemikus opereerivate signaalidega, kusjuures seadmes pole vaja kasutada mitmeid läätsi. See võib vähendada seadme üldsuurust ja maksumust.

Teiseks eeliseks on mikrokiibi valmistamiseks kasutatav tehnoloogia, mille tõttu on uut lähenemist võimalik rakendada tarbijaseadmetes. Kiibid, mille valmistamiseks on kasutatud CMOS-tehnoloogiat (metall-oksiid-pooljuht), on aluseks paljudele tarbijatele mõeldud igapäevaelus kasutatavatele elektroonikaseadmetele, sealhulgas personaalarvutitele, nutitelefonidele, kõrge lahutusvõimega teleritele ja mängukonsoolidele.

"CMOS on taskukohane ja seda on võimalik kasutada paljude kiipide kasutamiseks," väitis Dr O. "CMOSi ja terahertsi ühendamine tähendab seda, et kiibi ja vastuvõtja saaks kinnitada mobiiltelefoni tagusele. Nii muutuks see taskus kantavaks seadmeks, mille abil on võimalik läbi objektide näha." Privaatsusprobleemide tõttu keskendub Dr O meeskond kasutusaladele, mis on vähem kui 10sentimeetrises kaugusvahemikus seadmest.

Sellise tehnoloogia tarbijatele mõeldud rakendusteks võib olla nii naastude leidmine seinades kui ka tähtsate dokumentide autentsuse kindlaksmääramine. Äriettevõtted võivad seda kasutada võltsitud raha avastamiseks ning tööstusettevõtted võiksid tehnoloogiat rakendada tootmisprotsessi kontrollimiseks.

Lisaks võimaldab teraherts ka rohkem suhtluskanaleid kui hetkel juhtmevabaks suhtlemiseks kasutatav vahemik. Nii oleks sel sagedusel võimalik informatsiooni kiiremini jagada.

Terahertsi on ka võimalik kasutada pilditehnikas kasvajate avastamiseks, haiguste diagnoosimiseks läbi hingeõhuanalüüsi ja õhu mürgisuse jälgimiseks. "Me võiksime olla võimelised tegema paljusid asju, millele pole veel lihtsalt mõelnud," sõnas Dr O.

Teadustöö meeskond keskendub nüüd terve pilditehnikasüsteemi välja arendamisele, mis töötaks CMOS terahertssüsteemi abil.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.