Tulevik: Mitmetuumalised kvantarvutid

 (16)
Tulevik: Mitmetuumalised kvantarvutid
Delfi

Me oleme harjunud, et igal aastal tuuakse turule uued ja võimsamad arvutid. Kuid mis juhtuks kui ühel päeval väidaksid arvutitootjad, et enamvõimsamaid arvuteid pole võimalik luua? Protsessorite loomisest saati on arvutite võimsus iga pooleteise aastaga kahekordistunud. Seda seaduspära nimetatakse Moore'i seaduseks (Inteli kaasasutaja Gordon E. Moore'i järgi).

Gordon Moore märkas, et transistorite arv protsessoris kahekordistub iga pooleteise aastaga. Transistor on väikseim komponent, millest protsessor koosneb. Selline mõõtmete kahanemine viib paratamatult piirini, kus füüsiliselt pole võimalik enam väiksemaid protsessoreid luua, sest algosakestel, millest kõik asjad universumis koosnevad, on kindel suurus, kirjutab Novaator.

Isegi enne, kui jõuame algosakeste kasutamiseni transistorites, seab meile taksituse kvantfüüsika. Väikesed objektid, näiteks algosakesed, käituvad viisil, mida klassikaline füüsika ei suuda seletada.

Nende nähtuste mõistmiseks loodi eelmise sajandi alguses kvantfüüsika teooria. Kui transistorite mõõtmed kahanevad suurusteni, kus klassikaliste füüsikaseaduste asemel peab kasutama kvantfüüsikat, tuleb protsessorite ehitust radikaalselt muuta. Selliseid arvuteid, mille protsessorid töötavad mitte klassikalise füüsika- vaid kvantfüüsikaseaduste järgi, nimetataksegi kvantarvutiteks. Just kvantarvutid võivad aidata Moore'i seadusel pikemalt jätkuda.

Loe edasi Novaatorist!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.