Need mõtted käisid mu peast läbi enne, kui ma selle hiiglase oma kätte võtsin. Kuigi, olgem ausad, phabletid (eesti keeles siis... tehvlid?) teevadki praegu võidukäiku: isegi uus Nexus on suurem kui Note 4, kirjutab AM.ee.

Igatahes avasin karbi ja vastu vaatas… üllatus. Samsungi nutifonid – isegi lipulaevad – on mulle oma välimuse ja materjalide valiku poolest alati õrna pettumuse valmistanud. Uus Note paistab aga välja ja tundub ka käes hoides just selline nagu sellise hinnaga seadmest ootaks: kallis ja kvaliteetne.

Suur, aga terav

Tagasi ekraani juurde: miski selle suuruse ja minu käe vahel ei klapi. Suutsin täiesti kogemata saata LinkedInis ühendumiskutse kõigile 180+ kontaktile, kes mu telefonis leidusid - see on muidugi ka väikestviisi etteheide LinkedIni kasutajaliidesele, mis sedasorti masstoimingule kinnitust ei küsinud, aga see selleks.

See-eest on must sellel 5,7" ekraanil tõeliselt must - ikkagi AMOLED - kuigi mõnikord kipuvad kerides mustad varjud piltide peale jääma. Ja kuidagi ei saa üle sellest, et (vähemalt vaikeseades) aitab suurus ainult vaegnägijaid.

Eeldaks, et säärase monstrumekraani peale mahub rohkem ikoone, rohkem teksti, rohkem muusikat, rohkem... kõike. Aga ei, kõik on lihtsalt proportsionaalselt suurem. Ja väga-väga terav: punktitihedus on 515 PPI. Võrdluseks võib mainida, et Apple oma Retinaga ei ole veel üle 401 PPI roninud (iPhone 6 Plus) ja HTC lipulaeva One M8 vastav näitaja on 441.

Foto: ekraanitõmmis

Kui suurus ja võimsus kõrvale jätta, on ta Android nagu Android ikka - kuigi Samsungi kastmes, mis oma pisut veidra kõrvalmaitsega mind alguses eemale peletas. Selle kõrval pean sõnu sööma ja tunnistama, et puhas on parem.

Ometi harjub inimene kõigega - nädalase kasutamise lõpus ei häirinud mind isegi Samsungi veidrused ja Note 4 osutus täiesti mugavaks telefoniks. Ka ühe käega kasutades.

Telefon, mis parandab su käekirja

Aga Galaxy Note 4 EI OLE tavaliselt ühe käega kasutamiseks mõeldud, vähemalt mitte kogu tema funktsionaalsuses: katsu sa telefoni ja pulka samas käes hoides millegi mõistlikuga hakkama saada.

Pulk on, nagu üks kolleeg ütles, "üllatavalt asine" ja kinnitub tugevalt telefoni korpusesse. Kui ma nüüd eelmises töökohas sageli minu kätte sattunud Windows Mobile'i pihuarvuteid meenutan, ei ole seekordne kogemus mitte sinnapoolegi.

Ekraan on suurem ja ei vaja aeg-ajalt ülekalibreerimist, aga... kõik nupud on näpuga toksimiseks mõeldud, nii et pliiatsi järele haarama ei sunni miski.

See-eest sain abikaasalt komplimendi, kui talle Note 4 ekraanilt käsitsi kirjutamise katsetusi näitasin: mu käekiri olla märksa parem kui paberil!

Tegelikult hirmutab see kõik mind omajagu. Samsung, mis vaatamata oma seniste lipulaevade odavale välimusele turgu lõdva randmega valitseb, on nüüd ka disainis tugeva sammu edasi teinud.

Kui nad veel Androidi nii imelikult ümber ei teeks, poleks teistel tootjatel ilmselt mingit võimalustki. Nojah, aga tulevik ongi vist pigem Tizen.

Nutitelefon Samsung Galaxy Note 4
Hind: ca 789 eurot (pole veel Eestis müügil, kohe jõuab)
RAM: 3 GB
Välkmälu: 32 GB (kasutatav ~24 GB)
Mälukaart: microSD, kuni 128 GB
Protsessor: 8 tuuma, 700 MHz kuni 1,9 GHz
Ekraan: 5,7” AMOLED, 1440 x 2560 pikslit (~515 ppi)
Sõrmejäljelugeja
Androidi versioon: 4.4.4

PLUSSID
+koostekvaliteet
+materjalid
+riistvaraline võimekus
+kaamera on hea
+suur ekraan

MIINUSED
- liiga suur ekraan
- Samsungi töötlus Androidist pole hea