TEST: Meizu MX4 – üks omanäolisimaid Androidi-telefone, mis meil saadaval

 (18)
TEST: Meizu MX4 – üks omanäolisimaid Androidi-telefone, mis meil saadaval
Foto: tootja

Hiinas on Meizu maine pea sama hea kui mujal maailmas Apple'il – kvaliteetne, hea disainiga, kultuslik, kallim ka kui muud Hiina tooted.

Hiina iPhone'iks peetavat telefoni ongi lihtsam näppida Apple'i tooteid kasutanud iNimesel – palju asju on Meizu kasutajaliidesele The Flyme 4.0 kohendatud sellisena, et pigem taipab asja iPhone'i omanik kui Androidilt tulnu, kirjutab AM.ee.

Näiteks on taustal lahti olevad rakendused samamoodi ligipääsetavad kui iOS-is – alt üles viibates. Ja ka ikoonid on iPhone'iliku joonega ning seadete menüüd samamoodi äratuntavalt apple'ilikud.

Samuti puuduvad telefonil ekraani all Androidi nupud – on samamoodi nagu iPhone'il üks nupp, mis viib avaekraanile tagasi. Selleltsamalt nupult üles viibates toimib ka Back- ehk tagasinupp. Mõned äpid näitavad tagasinuppu ka ekraani ülaservas, mis röövib paraja riba ekraanipinda.

Mis seal salata, ka telefoni välimuses on sarnaseid jooni.

Kuid muus osas on Meizu ikkagi omaette nähtus. Kindlasti üks eristuvamaid Androidi-telefone, mis meil siin saada. Ja see telefon vajab sellepärast natuke harjumist.

Disain

Meizu MX4 tegemisel on Hiina firma koostööd teinud mitmete maailmakuulsate tehnoloogiaettevõtetega: JDI, Sharp, Sony, Mediatek. Korpus on valmistatud alumiiniumist, mis teeb telefoni kergeks ja vastupidavaks. Kuid siin on ka üks osav nõks – kui telefoni ääred on kätte võttes tõesti jahedad ja jätavad metalse mulje, siis tagakaas on plastine. Samas ei märkagi seda tänu metalli külmale tundele peos, mille annavad alumiiniumist ääred.

Seotud lood:

Telefon on saadaval kolmes eri värvitoonis. AM testis halli. MX4 ekraan on oma eelkäijast suurem - HD kvaliteediga ja 5,36-tolline, telefoni paksus on vaid 8,9 mm. Veelgi õhema mulje jätab see, et servad on kaarjalt veelgi õhemad kui keskmine osa. MX4 ekraaniservad on äärmiselt kitsad - 2,6 mm - ning ekraan katab esipaneelist 79%.

Tagakaas on eemaldatav, sinna alla saab panna microSIM-kaardi. Aku paistab ka, kuid seda kätte ei saa, see pole vahetatav. Seega tagakaane taha ongi peidetud vaid SIM-kaardi pesa ja ei midagi muud. Kuid ilmselt on tagakaanega telefoni tegemine soodsam kui Unibody korpus ehk kõik ühest tükist.

Foto: tootja

Telefoni sisse lülitades saab Hiina telefonil valida kasutajaliidese keeleks ka eesti keele. See tundub üsna korralik ja vigu ei paista. Meizu.com konto saab luua, mis annab kasutajale ühe (Hiina?) IP telefoni numbri ja selle kinnituskiri saabub Hiina keeles.

Ikoonid on Flyme'is kõik lihtsad ja askeetlikud. See on täiesti erinev Samsungi bling-lähenemisest ja võib paljudele isegi rohkem meeldida kui liigsete nuppude ja võimalustega kasutajaliides.

Tundub isegi lausa igav ja jätab kuidagi väheste võimaluste mulje, kuid tegelikult on kõik vajalik olemas. Telefon on pealtnäha üsna kiire ka, kuigi riistvara kuskilt päris tipust pärit polegi.

Kui eesti keelega oskavad hiinlased siinsele turule sõbralikult sisse pugeda, siis üks asi on natuke kahe silma vahele jäänud - Mobiil-ID ei tööta mugavalt. Kui kõneseadetest ei ava spetsiaalselt STK appsi, siis mobiil-ID dialoogi ekraanile ei tule. Seega alati tuleb enne STK lahti teha, kui mobiiliga sisse logima või allkirjastama hakkad.

Sisse-välja lülitamise nupp on sel telefonil üleval, võiks öelda, et vanamoodsalt. See pole nii suure telefoni puhul nii käepärane kui küljel asetsev nupp. Tuleb alati sõrmi pingutada, et selleni ulatada.

Samas pole ka väga tihti põhjust telefoninuppu katsuda, sest ekraani saab lukust lahti ka kaks korda kiirelt ekraani toksates.

Räägitakse, et Meizu riistvara ei ole väga hea GPSiga: lukustub aeglaselt ja satelliite saab ka vähem kätte. Välitest midagi väga hullu ei tuvastanud – täpsus oli keskmine, esialgne lukustumine satelliitidele ehk mõni sekund uimasem kui mõnel tuntud tootja lipulaeval.

Autonavigaatorina kasutades on seega piisav täpsus täiesti olemas, mitme järjestikuse pööramisega jääb mõnikord juhendaja hääl ainult veidi hiljaks.

Kaamera – piksleid ajab üle ääre

Meizu on teinud kaamera osas koostööd Sonyga, mis on mobiilikaamerate tootjatest üks kõvemaid tegijaid.

MX4 juures pole pikslitega koonerdatud, 21-megapiksline Sony Exmor RS IMX220 sensor on paljulubav.

1/2,3-tolline sensor on varustatud 0,3-sekundilise autofookusega ja esiküljel on täiesti normaalne 2 MP selfie-kaamera. See suudab ka Full HD videot teha. Tagakaamera salvestab 4K resolutsiooniga videot 30 kaadrit sekundis.

Tarkvaralisel poolel on mitmeid moodsaid võimalusi oma pilditegemist tuunida: HDR, Panoraam, Iluvõte, Järelfokuseerimine, Öövõte, Makrovõte. Käsitsi saab ka paljusid asju seada: ISO, säri jne.

Vaata testpilti 1 ja 2

Kus on 3,5G?

Andmeside osas oli Meizu mõnikord 3,5G-ga kapriisne. Telefon leidis end paaril korral EDGE'i levialast kohtades, kus tavaliselt on olnud puhas 3G või 3,5G levi mõnede teiste telefonidega.

Samas polnud selline EDGE'i langemine tihe, vaid tundus olevat vaid mõnedes üksikutes paikades olles natuke tihedam kui võrdluses olevate Sony, Samsungi või Nokia telefonidega. Eks metallkorpusel võis siin ka olla oma osa.

Tarkvara – askeetlikult lihtne

Kui paljud teised tootjad topivad telefoniga kaasa ohtralt kasutut tarkvara, mida ei saa veel eemaldada ka, siis Meizu on selles osas üsna tagasihoidlik. ja see on vaid voorus.

Meizu kontoga tuleb küll mingeid hiinakeelseid teenuseid, kuid neid pole palju. Samas peab paljud Google'i enda teenused ise paigaldama – Gmaili, Chrome'i, kalendri jne. Kaasasolevad video- ja muusikapleierid on lihtsa kujundusega ja vähese bling-faktoriga.

Kontaktihaldus ja telefoni kõneosa on samuti lihtne ja askeetlik, ainukese tõrvatilgana jooksis üks kord telefon kõne vastu võttes kokku, nii et vajas restarti.

Ekraan näitab pilti ka ilusa ilmaga

5,36-tolline HD ekraan on valminud koostöös Sharpi and JDI-ga. Ekraani erksus on 500 cd/m2, kontrastide vahekord 1100:1. See tähendab, et pilt on loetav ka üsna eredas päikesevalguses.

Aku kestab harjumuspäraselt

Aku on telefonil üle keskmise - õhtuks on järgi keskmiselt 40 protsenti. Seega teist päeva õhtusse ei vea, aga varuks jääb veel ka pikaks ööks, kui juhtud näiteks nädalalõpul pikaks ajaks välja minema.

Jõudlustestid

Ehkki telefonil on 8-tuumaline Mediateki protsessor MTK6595 (A17 @ 4 x 2,2 GHz + A7 @ 4 x 1,7 GHz), ei olnud Meizu jõudlustestides tippude tipus.

Edetabelis jääb see telefon hetkel kuhugi esikümne lõppu, seega pole tegemist ka aeglase telefoniga, vaid ikka üsna korraliku riistvaraga.

Mälu on 2 GB, mida on telefoni kohta piisavalt, samas microSD kaardi pesa oleks võinud ju ka olla, kui juba tagakaas on eemaldatav.

Jõudlustestid olid selliste tulemustega:

* Geekbench 3: single-core 1194, multi-core 3758
* AnTuTu 5.7: 48 000
* PCMark Work: 2852
* Quadrant: 17 000
* Linpack: ei tööta sellel telefonil

Kokkuvõttes

on Meizu MX4 hea hinnaga ja üsna korralik nutitelefon, mis sisemuse poolest eristub kindlasti kõigist teistest Androididest. Osta tasub sellel, kes tahab saada head kaameratelefoni odava hinnaga.

Eristuva välimuse ja hea 3G leviga telefoni otsijate esimesse valikusse Meizu veel ilmselt ei kuulu. Jääb üle ka loota telefoni heale vastupidavusele, sest Euroopasse saadetavad mudelid pidavat garantiiremondi läbima Hongkongis.

Kuid vastupidavuse osas on varasemad Meizud tuntud kui kõvad tegijad. Eks seda tõestab ka see video, kus toodetavaid telefone juba tehasetestides karmilt koheldakse.

TEHNILISED ANDMED
Meizu nutitelefon MX4 (16 GB)
Hind: 349 eurot (Klick)

* Ekraan: 5,36", 1920 x 1152 pikslit
* Andmeside: GSM, dual 4G: TD-SCDMA ja FDD-LTE, 3,5G
* Mälu: 2 GB RAM, 16, 32 või 64 MB ROM, mälukaardi kohta pole
* Protsessor: 8-tuumaline Mediatek MTK6595 (A17 @ 4 x 2,2 GHz + A7 @ 4 x 1,7 GHz), dual ISP
* Graafikakiirendi: PowerVR G6200 MP4 GPU
* Operatsioonisüsteem: Flyme OS 4.0 (Android 4.4)
* Ühenduvus: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, USB
* Kaamera tagaküljel: SONY CMOS IMX220 XMOR; 20,7 MP, (4 x digitaalne suum, 300-kraadine panoraam, autofookus 0,3 s; ava f2.2; LED välk tagab loomulikuma valgustuse, ILDC standard 1/2,3" sensor), 4K kvaliteetvideod
* Kaamera esiküljel: SONY IMX208, 2 MP
* Aku: 3100 mAh
* Mõõdud: 144 x 75,2 x 8,5 mm; üliõhukesed 2,6 mm ekraaniservad
* Värvivalik: hõbedane, kuldne, hall