Telemaja kohvris: Viimsi kriisitelevisiooni teevad kaugjuhtimisega robotkaamerad

 (4)
Telemaja kohvris: Viimsi kriisitelevisiooni teevad kaugjuhtimisega robotkaamerad
Telejaama juhtimine. Taamal kohver, kuhu kogu tehnika ära mahub. (Foto: Ando Urbas)

Me kõik teame, et pärast eriolukorda muutuvad paljud ärid kas üsna oluliselt või tundmatuseni: lennukisse sisenejatele hakatakse tegema vereproove, hotellides enam hommikusööki ei saa, isegi IFA tehnoloogiamess lubab kuni 5000-inimeseliste kogunemiste piirangutega teha midagi enneolematut.

Ka televisioon muutub - Arvutimaailm uuris, mismoodi tagatakse Viimsi valla kriisitelevisiooni tehes 2 + 2 reegel ja kuidas on võimalik kohvritäie tehnikaga "telemaja" püsti panna ning vajadusel seda eemalt juhtida, kirjutab AM.ee.

Viimsi ViVa Virtuaalklubi Facebook Live on striimitelevisioon, mida näeb Facebooki otseülekandena ja hiljem ka salvestusena. Iganädalane kriisiaja eluolu kajastav ringvaade annab ülevaate Viimsi valla elanikest, ettevõtjatest, põletavatest nädalaprobleemidest ja lahendustest, kust ei puudu ka meelelahutuslikud vahepealad ja muusika Viimsi artistidelt. Virtuaalklubi produtsent on tuntud muusik ja festivalikorraldaja Villu Veski.

Tehniline lahendus aga huvitab Arvutimaailma sihtgruppi ilmselt kõige enam. Kuidas nad seal uudistemajades 2 + 2 reeglit tagavad, kas tõesti on kaameramehed ja muu personal maskides ja üksteisest eemal?

Kohvriga kaasavõetav moodne striimitelevisioon aga personali kohapeal eriti ei vaja ning ka esinejad võivad eetrisse minna erinevatest stuudiotest, kuhu pole tehnilist personali üldse vaja. Aitavad mitmed uued ja moodsad IT-lahendused.

Viimsi Viva telesaade. (Foto: Ando Urbas)
Seotud lood:

2+2 reeglile vastava ülekande, nii et muusikudki esinevad erinevates tubades, on koos robotkaamerate ja väga IT-põhise pop-up-lahendusega üles pannud Ando Urbas Scalewirelessist.

Muuhulgas kasutatakse Newteki NDI HX UHD PTZ kaamerat, mis 60 k/s 4K videot teeb ja selle ise võrgu teel laiali saadab. Ilmselt selline ongi koroonajärgse maailma ülekandetehnika üks uus reaalsus: kaameramehe võib saata kodutööle, sest sellist IP-kaamerat saab distantsilt võrgu teel juhtida või panna robotkaamera ise automaatselt stuudios olijaid jälgima.

ekraanitõmmis

"Tegemist on kohvrisse mahtuva lahendusega, mis edastab 4K UHD kvaliteediga striimi IP-võrgu teel ja teeb pop-up-stuudio ehitamise väga lihtsaks ja kiireks," räägib süsteemi kokku pannud Ando Urbas. "Üks kaabel viib kaamerasse nii voolu kui ka toob tagasi pildi ja heli. Kaugjuhtimine ja arvutist suunatavad täppispöördkaamerad sobivad hästi tänasesse maailma, kus tuleb võimalikult vähendada kohapealse meeskonna hulka."

Kaamerapildi kokkumiksimiseks ja näitamiseks on kasutusel tarkvara vMix, telejaama saab nullist üles kahe tunniga. Kui aga on vaja lihtsat pressikonverentsi sarnast üritust edastada, siis selleks kulub paarkümmend minutit, kui kohver lahti pakkida ja seadmed valmis panna.

Mobiilses tehnikakastis on kõik vajalik olemas: arvuti, võrgulahendus koos LTE ruuteriga, PoE switch, raadiomikrofonide vastuvõtja, videokonverterid.