Täna Tallinna ringkonnakohtus: "Eesti suurima netipiraadi" näidispoomine!

 (28)
Täna Tallinna ringkonnakohtus: "Eesti suurima netipiraadi" näidispoomine!
Foto: erakogu

Täna (7. mail) kell 16 toimub Tallinna ringkonnakohtus apellatsiooniistung autorite esindusorganisatsiooni ja Kristjan Luige vahelises kohtuasjas.

"Eesti suurimaks netipiraadiks" tituleeritud Kristjan Luik taotleb Harju maakohtu otsuse tühistamist tsiviilhagide osas, kuna ei pea fonogrammitootjate ligi 8000 euroni küündivaid kahjunõudeid tõendatuks.

Koos trahvide ja kohtukuludega peaks ta kokku tasuma üle 11 000 euro. Kristjan Luik ei nõustu trahvisummadega "ekslike kahjuarvutuste ja digitaalse meedia mõttes vananenud autoriõiguse seaduste tõttu".

Kutsudes Facebooki lehel inimesi üles tulema istungile tunnistajaks "näidispoomisele", avaldab ta lootust, et suurem tähelepanu aitab kaasa õiglase otsuse saavutamisele.

"Mida suurem on publik ja avalik huvi protsessi vastu, seda põhjalikumalt kaalub kohus oma otsust!" kinnitab ta.

MTÜ Piraadipartei juhatuse liige Märt Põder selgitab: "Arvestades, et värskeima meediakajastust leidnud uuringu järgi on 91% Eesti noortest piraadid, ei eksi Kristjan Luik oma juhtumit näidisprotsessiks pidades kuigivõrd.

Ligilähedase süüdistuse võiks esitada suuremale osale noortest. Kristjan Luik on isikuna tegelikult negatiivseks rollimudeliks igati sobiv ja fonogrammitootjad on seda asjaolu häbenemata ekspluateerinud."

Telesaate "Pealtnägija" Kristjan Luige juhtumit käsitlenud osas avaldatud piraatlusevastases reklaamklipis vastandavad fonogrammitootjad Valgamaalt pärit lihtsameelsele loomakasvatajale urbanistlikult cooli ning iseteadliku rockstaar Tanel Padari.

Muusik esineb nüüdseks YouTube'is tuhandeid vaatajaid kogunud klipis naljatlevate üleskutsetega: "Kui te varastate netist muusikat, siis, uskuge mind, mul ei ole selle vastu absoluutselt mitte midagi./---/Kui te varastate muusikat ja arvate, et see on seaduslik, siis varastage juba kõike niipalju, kui saab!"

Piraadipartei on fonogrammitootjate kahjunõuete ja nende arvutamise metoodikaga tutvunud ning on seisukohal, et need pole tõendatud seadusega nõutud määral.

"Eesti õigusruumis on nõutud põhjusliku seose tõestamine õiguste rikkumise ja kahju olemasolu vahel, kusjuures tõestada tuleb ka kahju olemasolu ennast. Midagi sellist pole fonogrammitootjad aga teinud," kinnitab MTÜ Piraadipartei liige Heiki Ojasild.

Kristjan Luik oli sunnitud maakohtus nõustuma sisuliselt fonogrammitootjate kahjunõuete maksimumiga, mis on ülepakutud isegi õiguste omajate huvide eest seisva Euroopa võltsimis- ja piraatlusalase vaatluskeskuse soovituste kontekstis.

Kristjan Luik on Eesti muusika fännina suhtunud autoriõigusega kaitstud heliteoste jagamisse siira entusiasmiga ega ole näinud vaeva seaduserikkumise varjamise või jälgede peitmisega. Tema tegevusel pole olnud ärilisi eesmärke ega ole ta saanud sellest mingit tulu.

"Kristjan Luik on teinud avalikult sedasama, mida 91% noortest teevad valdavalt salaja, ning võitleb nüüd kohtus donkihotlikult oma õiguste eest. Piraadipartei seisukohalt pole ta mitte kahjulik kurjategija, vaid lihtne ja aus noormees, kes julgeb keset silmakirjalikkuse õhulosse välja öelda, et "kuningas on alasti"," kirjeldab olukorda Märt Põder.

Piraadipartei on veendunud, et "näidispoomiste" asemel vajame hoopis ulatuslikku autoriõiguste reformi Euroopa piraadiliikumise vaimus, mis lihtsustaks autoriõigustega kaitstud teoste jagamist mitteärilisel eesmärgil ja kaotaks ebaproportsionaalsed karistused.

(Uudise tekst põhineb MTÜ Piraadipartei pressiteatel.)

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!