Suur Vend on päriselt olemas! Windows jälgib teid hoolega

 (59)
Suur Vend on päriselt olemas! Windows jälgib teid hoolega
Foto: Paramount Pictures / Cruise / Wagner

Teie arvuti jälgib teid ja märgib toimuva hoolikalt üles. Käivitage programm, avage fail, muutke sätteid, külastage veebisaiti - Windows salvestab hilisemaks kasutuseks infot praktiliselt igast tegevusest!

Paljud arvutikasutajad teavad, et brauser salvestab netis surfamisest mitmesugust infot, millest enamuse saab siiski soovi korral üsna kergesti kustutada, kirjutab Techradar.

Windows jälgib kasutajat aga veel paljude lahenduste kaudu, millest osad on tundmaõpitavad ja väljalülitatavad. Uurime lähemalt.

UserAssist

Iga kord, kui kasutate mingit rakendust, säilitab Windows sellest infot registrivõtmes UserAssist.

Opsüsteem tekitab detailse nimekirja käivitatud programmidest: kui tihti neid kasutatakse, millal midagi viimati käivitati ja mida tehti.

Kuna andmed säilivad krüpteeritud kujul, vajate nendega tutvumiseks abimeest nagu UserAssist. XP/Vista variandi või Windows 7 variandi saate tõmmata Didier Stevensi ajaveebist.

Seda pole vaja arvutisse paigaldada, lihtsalt käivitada. Võib osutuda kasulikuks, kui teil on vaja teada, mis arvutis on toimunud, näiteks laste või alluva puhul.

UserAssisti senise andmebaasi saab kustutada UserAssisti programmis (Commands > Clear All) või näiteks CCleaneris (Windowsi paan, Advanced, linnuke User Assist History kasti).

UserAssisti jälitustehnoloogia saab ka näiteks UserAssisti programmis välja lülitada (Commands > Logging Disabled).

Eelhange (prefetch)

Kui käivitate programmi, jätab Windows meelde sellega seotud failid ja andmeruumialad, et neid tulevikus eellaadida ja programmi seeläbi kiirendada.

Kui teid ei sega kõigile nähtav hiljuti kasutatud programmide nimekiri kaustas \Windows\Prefetch, pole sellest häda.

Kui siiski segab, lihtsalt kustutage aeg-ajalt Prefetchi kausta sisu. Selleks peavad opsüsteemi kaitstud failid nähtaval olema (Folder and search options, View paan - eemaldage linnuke kastist Hide protected operating system files (Recommended).

Seda saab teha ka Windowsi registris. Minge HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters ja tehke EnablePrefetcheri võtmel topeltklõps. Seadke väärtuseks 2 (eelhange töötab kiirema buutimise nimel, aga ei jälgi enam rakendusi) või 0 (eelhange ei tööta enam üldse).

Hüpiknupud

Windows 7 võttis kasutusele hüpiknupud - otseteeikoonid, mis kuvatakse tööriistariba nuppudel paremklõpse tehes.

See ei kehti iga rakenduse puhul, aga muudab elu tavaliselt kergemaks. Näiteks äsjakasutatud Wordi dokumenti saab avada paremklõpsuga Wordi nupul, kui valite tekkivast nimekirjast selle nime.

Nimekirju saab kindlates sihtkohtades käsitsi kustutada:

%APPDATA%\Microsoft\Windows\Recent\CustomDestinations
%APPDATA%\Microsoft\Windows\Recent\AutomaticDestinations

Need kaustad on muide alati peidus, nii et ligipääsemiseks "kleepige" need read otse Exploreri aadressireale.

Windows lõpetab mainitud andmete salvestamise, kui teha paremklõps Start-nupul, valida Properties ja eemaldada Start Menu paanis mõlemast Privacy kastist linnuke.

Andmekandjad ja võrgud

Windows jälgib eriti osavalt riistvarasse puutuvat, salvestades muuseas andmed USB-seadmetest ja millal midagi viimati kasutati.

Paigaldage OSForensicsi rakendus, valige Recent Activity ja Scan. Valige "sort by" kastis Date, valige "Show only" nimekirjast "USB" ja näete nimekirja igast USB-seadmest, mis on arvutiga eales ühendatud.

Windows teab samuti iga juhtmeta võrku, millega olete ühendusi loonud (valige "Show only" nimekirjast "WLAN").

Taolist infot on raske kustutada, sest alles jääb palju viiteid. Kui püüate siin millestki näiteks registrivõtme kustutamise teel vabaneda (HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\EMDMgmt kehtib USB-ketastele), varundage eelnevalt andmed ja looge System Restore'i sissekanne.

Kokkuvõtteks

Teatud jälitusvõtteid saab välja lülitada, aga Windowsil on alati veel viise, kuidas arvutis toimuvast ülevaateid saada (registri ajatemplid, failide avamise ajad jm).

Meie soovitus on vältida liigset paranoiat ja mitte näiteks eelhanget välja lülitada, mis muudab süsteemi aeglasemaks. Privaatsuses võidate sellega vähe ja kui keegi tõesti tahab arvutis toimuvat lähedalt tundma õppida, leidub ta selleks alati lisavõimalusi.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas.
Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.