Steve Jobsi kümme mõjukaimat projekti

 (14)
Steve Jobsi kümme mõjukaimat projekti
Apple IWikipedia

Palju on räägitud ja kirjutatud Steve Jobsi võimekusest tippjuhina ja esinejana, aga mis võiks olla tema kümme mõjukaimat projekti - tehnikamaailma muutnud tooted, mis valmisid tema juhtimise all või otsesel osalusel? Siit üks võimalik nimekiri...

Nimekiri pärineb saidilt PhysOrg.

1. Apple I (1976) - Apple'i esiktoode oli hobitajatele ja inseneridele mõeldud arvuti, mis ilmus väikeses koguses. Jobs tegeles rahastamise-turustamisega, seadme disainis aga Steve Wozniak. (Lugu illustreerival pildil.)

2. Apple II (1977) - üks esimesi edukaid koduarvuteid, ja see valmiski massiturgu silmas pidades. Taas suuresti Wozniaki disain. Apple II sai mitu võimsamat jätkumudelit ja tootesari elas 1993. aastani.

3. Lisa (1983) - Jobsi visiit Xeroxi uuringukeskusse Palo Altos pakkus talle inspiratsiooni esimese graafilise kasutajaliidesega kommertsliku arvuti loomiseks. Saate aru küll: hiirega juhitav kursor, ikoonid, aknad.

Viimasest sai eeskuju tänastele kasutajaliidestele, kuigi Lisa oli edu maitsmiseks liiga kallis.

4. Macintosh (1984) - graafilise kasutajaliidesega arvuti, aga Lisast odavam, kiirem ja ulatusliku reklaamikampaania toega.

Edule aitas suuresti kaasa Macintoshi ja laserprinteri ostjatele väga meeldima hakanud nn elektrooniline kirjastamine.

5. NeXT arvuti (1989) - Jobs rajas Apple'ist "kinga saades" firma, mis lõi võimsa tööjaama-arvuti. See ei müünud suurtes kogustes, aga oli oma vallas mõjukas, näiteks maailma esimese veebilehitseja olemasolu tõttu. NeXTi tarkvara on aluseks ka Macintoshi ja iPhone'i opsüsteemile.

6. iMac (1998) - kui Jobs naases 1996. aastal Apple'isse, oli ettevõtte seis arvutitootjate seas kehv. Radikaalne iMac oli esimene samm selle muutmiseks.

Seade oli lööva disainiga, kerge üles seada ning pakkus lihtsat kiiret teed internetti, mis oli "võrgutamist" ootavale maailmale magus diil.

7. iPod (2001) - see polnud esimene kõvakettaga digimuusikapleier, küll aga esimene müügiedukas. Apple'i iTunesi muusikapoe ja iPhone'i menu võlgnevad tänu just iPodi massidesse jõudmisele.

8. iTunesi pood (2003) - digimuusika ostmine oli enne selle avanemist paras piin, muutes piraatluse paljude eelistatud valikuks. iTunes tegi asja lihtsaks ja tõi kokku kõigi suurte muusikafirmade kataloogid. Nüüd on see juba kolmandat aastat suurim muusikapood USAs.

9. iPhone (2007) - saavutas telefonide maailmas sama, mis Macintosh koduarvutite vallas. Muutis nutitelefonid kergeks ja lihtsaks. Apple on nüüdseks suurimat tulu saav nutitelefonitootja, mille tooted mõjutavad kõigi teiste omi.

10. iPad (2010) - tahvelarvuteid on loonud tosinad firmad, enne iPadi ka Apple ise, aga ükski ei saavutanud edu. iPad sai sellega viimaks hakkama, luues praktiliselt uue arvutitüübi.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!