Sotsiaaliministeerium kinnitab: koroonaäpp ei paljasta riigile haigete lähikontakte

 (8)
Mobiil ID
Mobiil ID Foto: Kretel Kuusk

Sotsiaalministeerium avaldas täna ajaveebi sissekande, milles kinnitas, et tõenäoliselt koroona teise laine ajaks valmiv nn koroonaäpp ei hakka riigile ega kellelegi teisele saatma andmeid koroonahaigetega lähikontaktis olnud inimeste kohta.

„Kui mõni äpi kasutaja haigestub, märgib ta end, st oma koodi, nakatunuks ning teiste kasutajate telefonid - kes on selle koodi meelde jätnud - teavitavad oma kasutajaid võimalikust lähikontaktist. Nii suudabki äpp teavitada ka neid inimesi, keda nakatunu ise ei pruugi teadagi. Äpi kaudu ei laeku riigile mingisugust infot lähikontaktsete identiteedi kohta. Lähikontaktne saab ainult teavituse, et ta peaks koju jääma ja oma tervist jälgima - siin on oluline roll ka inimeste enda vastutustundel," kirjutas ajaveebis ministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni valdkonna nõunik Priit Tohver.

Riik on koostöös 11 Eesti ettevõttega loomas niinimetatud koroonaäppi, mis aitab inimesel võimalikult kiiresti välja selgitada, kas ta on endale teadmata olnud lähikontaktis koroonaviirusesse nakatunuga.

„Ei äpp, äpi kasutaja ega äpi tootja saa kunagi teada, kes olid need inimesed, kellega lähikontaktis oldi. Telefonid suhtlevad omavahel Bluetooth raadiosignaalide abil, vahetades omavahel koode, mis ei ütle äpi kasutajate kohta midagi," kinnitas Tohver.

Seotud lood:

Sotsiaalministeerium on koostöös eraettevõtjatega Cybernetica, Fujitsu Estonia, Guardtime, Icefire, Iglu, Mobi Lab, Mooncascade, Velvet, FOB Solutions, Heisi IT OÜ ja ASA Quality Services OÜ loonud ühise meeskonna, mis arendab välja koroonaviiruse leviku tõkestamiseks mõeldud mobiiliäpi.

Pole teada, kui palju selle äp loomine maksumaksja raha neelab.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!