Soome nutiseadmetootja Jolla siiski jätkab, ehkki oht kaduda oli suur

 (19)
Telefon Jolla
Telefon JollaFoto: Tanel Meos

Elisa e-poes on praegu Jolla telefoni soodus lõpumüük (hind 100 eurot), kuid telefonitootja ise oli veel mõned päevad tagasi huku äärel.

Investor lahkus, tahvel just välja tulemas ja uute investorite leidmine oli enam kui raske. Kuid nüüd on olukord muutunud. Kas Soome telefon saab uuesti jalad alla, küsib AM.ee.

Soomlaste Jolla tõusis kui fööniks Nokia tuhast. Kui Nokia mobiilitootmine Microsofti poolt ära osteti, vallandus tööjõu- ja idufirmandusturule tohutu hulk Soome helgeid päid, tehnoloogiainsenere, turundajaid ja ettevõtjaid.

Üks punt teist otsustas 2011. aastal eralduda ja luua oma platvormi Sailfish, mis on Nokia arendatud operatsioonisüsteemi MeeGo edasiarendus. Viimast kasutati Nokia mobiilis N9, kuid Nokial polnud enam jõudu mobiiliplatvormide tihedas konkurentsis, kus määrav äppide hulk, kaasa joosta.

Jolla telefon üritas jalga ukse vahele saada, toetades ka Androidi äppe. Paraku, nagu AM-gi veendus telefoni testides, ei jookse need siiski Sailfishis piisavalt sujuvalt ja ka müüginumbrid polnud omaette platvormiga telefonil eriti esinduslikud. Seda vaatamata Hiinasse loodud arendustiimile ja turundusele sealsetel hiiglaslikel turgudel.

Augustis Helsingis esitletud Jolla tahvel oleks aasta lõpuks pidanud väljas olema. Kuid nagu firma tegevjuht Antti Saarnio 24. novembril just pärast Soome idufirmanduse tippüritust Slush kurvalt kirjutas, jäi ettevõte pärast oma ettekannet seal järgmisel päeval ilma suurinvestorist, kes otsustas tahvliprojekti 10 miljonit eurot mitte matta.

Seotud lood:

Tulevik oli tume, vägagi tume, kuid 18. detsembril tegi Saarnio uue, rõõmsama postituse. Jolla on tagasi, raha saadud ja arendus läheb edasi.

Kuhu need miljonid siis kuluvad, mida ka rahvas annetas? Saarnio enda sõnul enamus kulub siiski Sailfishi tarkvara arendusele, mis on Jolla kroonijuveel. Riistvara pole selle kõrval eriti suur probleem.

Sihtturgudeks valiti peamiselt Venemaa ja India, kus on lootust uue platvormiga turgu võita, sest väga palju on kasutajaid, kes alles sukelduvad nutitelefonide maailma.