Said jõuluks uue telefoni – kuidas vana kõige paremini maha müüa?

 (20)
Said jõuluks uue telefoni – kuidas vana kõige paremini maha müüa?
Foto: Tiit Blaat

Kui jõuluvana tõi jõuluks uue telefoni, võib täiesti korras vana telefon nüüd kasutuks osutuda. Kuidas aga sellest kõige kasulikumalt vabaneda ehk mismoodi vana telefoni eest võimaliklt palju raha saada?

Kõige lihtsam on muidugi oma telefoni kohe algusest nii hoida, et selle eest hiljem rohkem saaks. Aga asjad on ikkagi kasutamiseks. Müü ausalt, väldi kahjustusi, kirjutab AM.ee.

Nutiseadme väärtus sulab tarbimisajastul nagu lumi. Tootjad uuendavad oma seadmeid mitu korda aastas, selle järel kukuvad eelmiste mudelite hinnad kivina.

Lisaks jäävad tarkvarauuendustega vanad nutiseadmed aina aeglasemaks, sest uued operatsioonisüsteemid on tehtud võimsamale riistvarale.

Samuti kustuvad vanad akud, korpused tehakse materjalidest, mis kiiresti kuluvad ja uute seadmete hinnad on nii odavad, et vana polegi enam mõtet osta.

Vaata, milliseid vanu telefone soovitab osta AM

Need on vana telefoni müüja põhimured, millest üle saada. Aga igal asjal on oma hind - seega põhiküsimuseks on hind, millega oma vana nutitelefoni või tahvlit müüd. Hinda mõjutavad järgmised asjad.

Välimus

Katkine ekraan võib muuta müümise pea võimatuks. Kui sul aga on levinud (hinnaline) telefonimudel, võid saada selle müüdud mõnele parandustöökojale varuosadeks. Mingi sümboolse raha ikka saab.

Seotud lood:

Kriimustused, mõlgid. Hinnas avaldab see kindlasti mõju, aga vana telefoni ostja arvestab tavaliselt sellega, seega hind väga palju ei lange, kuid mingi protsendi siiski. Ostjale võib kaasa anda ka mõne uue ilusa (neutraalse) telefonikesta kriimude varjamiseks.

Personaalsed välimusetuunimised. Kui telefonile on graveeritud nimi või kaunistatud asjadega, mida korpust rikkumata kätte ei saa, on see pigem hinda alandav tegur.

Personaalsus ostja jaoks mobiili väärtuslikumaks ei tee, sest üsna kindlalt müüja ja ostja maitsed selles osas kokku ei lähe. Seega - kui võimalik, hoia oma telefoni vähem isikupärasemana, kui tahad seda hiljem müüa.

Vanus

Müüa saab telefoni, mis on vähem kui paar aastat vana. Veel eakamatel väärtus peaaegu puudub (muidugi väga vanad uunikumid võivad juba kollektsionääre hakata huvitama).

Telefon peab toetama uusimaid operatsioonisüsteeme. Kui tootja uuendused (või PDA forumi ROM-id) enam peale ei lähe, hakkab hind nullile lähenema.

Omadused

Telefon kaotab väärtusest vähem, kui tegemist on tootja nn lipulaeva või kultustelefoniga. iPhone´idel on väärtust kauem kui teistel.

Vahetatava aku, microSD pesa ja võrguvaba telefoni eest saab rohkem.

Müüjad aitavad

Apple´i poodides välismaal saab oma vana iPhone´i eest kinkekaarte, mille eest uusi tooteid osta.

Tele2 pakub oma klientidele vana telefoni eest raha, mille eest saab neilt osta uusi asju. Ka väga vana telefoni eest saab sümboolse summa.

Kus müüa

Kui oled kogenud kaupleja ka väljaspool Eestit, proovi veebioksjonit eBay või muid rahvusvahelisi keskkondi.

Osta.ee-s saad hinda natuke kergitada kodumaise oksjoni abil, kui huvi konkreetse mudeli vastu on olemas.

Kerge vaevaga saad müüki panna Kuldses Börsis, Okidokis, Soov.ee-s või mõnes muus kuulutusteportaalis, kuid sinu kuulutus upub tuhandete omasuguste sekka.

Et silma paista, on vaja natuke reklaami eest maksta (mis odava telefoni puhul ei pruugi ära tasuda) või hinda teistest odavamaks lasta.

Äkki sõbrad tahavad? Kui on aus kaup, müü sotsiaalvõrkudes oma sõpradele-tuttavatele.

Enne müümist

Tühjenda telefon isiklikest failidest: piltidest, videotest, dokumentidest. Kõige kindlam on vaba mälu üle kirjutada, et sealt ei saaks hiljem midagi välja lugeda. Selleks on vastavad programmid (data swipe vm märksõnaga turvatarkvarad).

Seejärel kustuta kõik kontod, eemalda lukud ja tee tehase algseadistus. Lae telefon täis, puhasta ekraan, eemalda katted ja otsi üles lisavarustus - kõrvaklapid, karp, laadija, juhtmed.