RIA hoiatab: rünnatakse Eesti võrguseadmeid. Ohus on inimeste privaatsus

 (128)
RIA hoiatab: rünnatakse Eesti võrguseadmeid. Ohus on inimeste privaatsus
Foto: Tiit Blaat

Viimase paari päeva jooksul on sagenenud ründed võrguseadmete vastu, mille vananenud tarkvaras olevat turvanõrkust kasutades on ohus inimeste privaatsus, teatab riigi infosüsteemide amet.

Näiteks on kurjategijatel võimalik pealt kuulata võrguliiklust ning seeläbi varastada krediitkaardi andmeid, kasutajatunnuseid ja paroole.

Ohvriks võivad langeda kõik ettevõtted ja eraisikuid, kes kasutavad Mikrotik võrguseadmeid, peamiselt ruutereid. RIA hinnangul kasutab umbes 95% inimestest avalikes Mikrotik seadmetes uuendamata tarkvara.

RIA paneb Mikrotiki seadmete kasutajatele südamele, et nood uuendaksid kindlasti seadmete tarkvara uusimale versioonile, mida saab teha SIIT. Uuendusi tuleks üleüldse teha regulaarselt ning seadmete ligipääsu avalikus internetis piirata. Ühtlasi tuleks kasutada kindlaid ja tugevaid paroole.

Kui seade on juba rünnaku alla langenud, tuleks nakatunud tarkvarast lahti saamiseks taastada seadmet tehase algseaded, seejärel uuendada tarkvara, vahetada paroolid ja kasutajatunnus ning taastada siis käsitsi kõik seaded, sealhulgas tulemüürireeglid.

Mikrotik on 1996. aastal asutatud Läti firma, mis toodab ülemaailmselt kasutatavat netiriistvara aastast 2002.